Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / SEP Açıklaması: Libya Tezkeresine Hayır!

SEP Açıklaması: Libya Tezkeresine Hayır!

on 31 Aralık 2019 - 08:00 Kategori: Manşet, SEP

Ortadoğu’nun hamisi olacağım diye yola çıkan AKP ve Erdoğan’ın elinde kala kala Suriye’deki cihatçılar ve onların Libya’daki “Kardeşler”i kaldı. İlk önce rejim değişikliği için cihatçılar Libya’dan Suriye’ye getirilmişti, şimdi ise parası ödenen militanlar Suriye’den Libya’ya taşınıyor. Bilinmelidir ki Libya’ya giden gemiler, uçaklar, silahlar ve paralar Türkiye emekçi sınıflarından çalınanlarca karşılanmaktadır. Türkiye’deki emekçiler ise krizle boğuşmaktadır. Sıkışan AKP Türkiye’deki ekonomik ve sosyal krizleri gözlerden kaçırmak için yayılmacılık şovlarına başvurmakta bir yandan da duygusal bağları olduğu cihatçı çeteleri kurtarmak istemektedir. Neticede akan kan şiddetlenmekte Libya bir daha toparlanamayacak şekilde uçurumun kenarından itilmektedir. Bu yüzden meclise sunulan tezkere reddedilmelidir.

Güya Libya ve Suriye diktatörlerden kurtarılıp özgürleştirecekti! Ama şaşırtıcı olmayan biçimde emperyalist müdahaleler sonucu bu iki ülke de büyük yıkım yaşadı. Şam Emevi Camii’nde namaz kılacağız hayalleri kuran AKP iktidarının Suriye’de akan kanda payı çok büyüktür. Şimdi de Libya emperyalist güçler eliyle yeni bir vekalet savaşı bataklığına batırılıyor ve bu iğrenç oyunda AKP iktidarı yine baş role soyunuyor.

Libya’nın kaderini Libyalılar belirlemelidir!
AKP dahil olmak üzere Libya’ya silah, militan ve para gönderen emperyalist ve alt-emperyalist güçler derhal Libya’dan elini çekmelidir.
Ortadoğu emekçilerinin kurtuluşu emperyalizme ve kapitalizme karşı tüm emekçileri birleştiren sosyalist devrim kavgası ile mümkündür.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı