Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / AKP'nin Savaşı, Cizre'nin Zaferi

AKP'nin Savaşı, Cizre'nin Zaferi

on 12 Eylül 2015 - 18:50 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Bugün,  halkın HDP’li vekillerin direnişi sonrası Cizre’de devam eden OHAL operasyonları sabah 7.00 itibariyle sona erdi. Yasak, AKP’nin kan kusturduğu halka “teşekkür” ettiği anonsla başladı.Ve daha ilk saniyede devlet, operasyonların devam edeceğini ilan etmiş oldu.

” Bu süre zarfında güvenlik güçleri teröristlere karşı başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Bu süreçte sabır ve duyarlılık gösteren Cizreli vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra bölücü terör örgütüne karşı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumaya devam edeceğiz”

Sabah erken saatlerde ilçeye giriş çıkışlar başlarken polis barikatları halen büyük ölçüde yerinde duruyor. Sabah erken saatlerde evinden ekmek almak için çıkan 75 yaşındaki Mehmet Erdoğan katledildi. OHAL, arkasında 24 yurttaşın gömülmeyi bekleyen bedenlerini bıraktı. Yasağın kalkması ile birlikte ilçenin savaş yıkıntıları da açığa çıktı.
İlçeden görüntüler
 

Sokağa çıkma yasağının ardından  Davutoğlu’nun hiçbir sıkıntı yaşanmadığını iddia ettiği ilçede  halk temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere sokaklara aktı ve  fırınlar üzerinde uzun kuyruklar oluşturdu. Daha cenazelerini dahi kaldırmaya fırsat bulamayan Cizreliler için savaş hala devam ediyordu. Sokakta bırakılan bir bomba, DİHA muhabirinin röportaj yaptığı sırada patlaması ile bir çocuğun eli koptu.
Patlama anı:

Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı saatlerde ise Kürt halkının siyasi iradesine yönelik bir saldırı gerçekleşti. Caizre Belediyesi Eş Başkanı Leyla İmret İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı. İmret hakkında Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ ne karşı silahlı isyana tahrik”, “terör örgütünün propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa” sevk etmek iddialarıyla soruşturma açılmıştı.
Fiili OHAL biter bitmez ilçeye giriş yapan insan hakları gözlemcileri, avukatlar, baro temsilcilerinden oluşan bir heyet ilçeye ulaştı. Sokağa çıkma yasağına karşı ağır ateş altında direnen halk, büyük bir coşku ile heyeti karşıladı.  Öğlen saatlerinde Selahattin Demirtaş’ın ilçeye gelmesi ile birlikte binler miting alanına akın etti. Direnen halkın coşkusu ve AKP yönelik öfkesi “katil Erdoğan” sloganları ile Cizre sokakları yankılandı.

Cizre halkının dik duruşu ve direngenliği AKP’nin olağan kongresini yaptığı saatlerde sarayın savaşına büyük bir cevap verdi. O saatlerde ise sarayın kuklası Davutoğlu katliam yaşattığı halkla alay edercesine AKP dönemi ve yönetimini ” Erdemliler hareketi ve dönemi” olarak nitelerken şu an yaşananların 90’lı yıllarla kıyaslanamayacağını çünkü artık anaların Kürtçe ağıt yakabildiğini söyledi.
Saraylara savaş kondulara barış!

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı