Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Kürt illerinde OHAL, Sokaklarda Faşizm – Tilbe Akan

Kürt illerinde OHAL, Sokaklarda Faşizm – Tilbe Akan

on 9 Eylül 2015 - 17:08 Kategori: Gündem

Suruç Katliamından sonra Çözüm sürecinin askıya alınmasıyla Türkiye’nin her yerinden eylem ve çatışma haberleri gelmeye başladı. AKP ve RTE tek başına iktidar olabilmek ve başkanlık hayallerini gerçekleştirmek için ülkeyi kan gölüne çevirmekten geri kalmıyor. Dağlıca ve bugün Iğdır’da yaşanan mayın patlaması olaylarıyla HDP’ye yönelik ırkçı saldırılar yeniden başladı. Fiili OHAL’in olduğu  Kürt illerinde ise devletin baskısı çok yoğun bir şekilde devam etmekte.

Cizre: Günlerdir yaşanan provokasyonlar hala devam ediyor. Son 3 günde 6 sivil katledildi. Facebook üzerinden Cizre’de yaşayan birinin yaptığı paylaşım durumun bir özeti gibi:

#‎CizreyeSesVer
‘ Özelden rahatsiz etmek istemem ama durum gercekten hayati! Cizre’ de ogretmen olarak gorev yapiyorum. Ilcede tamamen ozel harekat polisleri konuslandirilmis durumda. Ogrencilerin barinmasi gereken devlet yurtlarinda su an ozel harekatcilar kaliyor. İki gun evvel saat 8′ den itibaren sokaga cikma yasagi basladi. Mobil veriler kapali, telefonlar cekmiyor. Simdilik sadece wi-fi ile iletisim var. Elimiz kolumuz bagli, medyada ses yok!
Bu arada elektrikler de yok, artik insanlarin suyu ekmegi yok. Dort sivil cenaze bekletiliyor, hastaneye gidilemiyor. Dun gece esimin yakini evde dogum yapti, doktor yok! Daha ne anlatayim… Cocuklar silah ve top seslerinden uyuyamiyorlar…

OHAL ve devletin katliam girişimleri yüzünden halk zor durumda. 13 yaşında polis kurşunuyla katledilen Cemile’nin cenazesi buzdolabında bekletilirken polis ablukası dolayısıyla mahallelere ambulanslar giremiyor, yaralılar hastaneye götürülemiyor. 2 yaşlı ve bir bebek hastaneye götürülemediği için hayatını kaybetti. Namaz kılarken ayağından vurulan ve üç gün sonra Diyarbakır’a ulaşan Abdullah Özcan’ın ayağı kesildi.

Dersim

4 gün önce PKK’nin merkezdeki karakola yaptığı saldırının ardından Dersim giriş çıkışları kapatıldı. Saldırıdan sonra polisin halka ateş açması üzerine bir kadın hayatını kaybetti. Bugün Pülümür Vadisi üzerinde Kutu dere yakınlarında bir polisin aracı tarandı ve polis hayatını kaybetti. Bugün yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Merkez, Ovacık, Nazimiye ve Hozat ilçelerinde 11 bölge 1 Mart 2016’ya kadar “Askeri Güvenlik Bölgesi” ilan edildi.

Batman

Batman Valiliği, Sason, Kozluk ve Hasankeyf İlçesi’ndeki 8 bölgeyi, 1 Eylül 2015 ile 1 Mart 2016 tarihlerini kapsayacak şekilde “toplumsal olay görünümlü terör eylemlerinin artış göstermesi ve bölücü terör örgütünün arazide üstlenmesi engel olmak” gerekçesiyle geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edildi.

Diyarbakır

Günlerdir olayların devam ettiği Diyarbakır Sur ilçesinde bugün itibariyle resmi olarak OHAL uygulamasına son verildi. Ancak Bismil ilçesinde 14.00 itibariyle 4 mahallede( Tekel, Ulutürk, Dumlupınar, Fırat). Çatışmaların olduğuna dair haberler gelmeye devam ediyor.

Devletin Kürt illerindeki saldırılarının  yansıması Batı illerinde faşist güruhların saldırıları oldu.

Alanya'da tekbirlerle yakılan HDP binası

Alanya’da tekbirlerle yakılan HDP binası

Yüzlerce HDP bürosu ve binası yakıldı. İki gündür aralıksız devam eden faşist saldırılarda onlar Kürt yurttaş linç edildi, dükkanları yakıldı, yıkıldı. Ankara’da mevsimlik işçilik yapan Kürt yurttaşlar yakılmak istendi. Kırşehir’de bir HDP’liye ait kitapçı sahibi içindeyken yakıldı; içeridekiler son anda  arka camdan kaçarak kurtulabildi. Ankara’da sol örgütlere iki haftadır nefes aldırmayan polis faşist güruhun Yüksel caddesine girmesine ve sol kafelere saldırmasına izin verdi. İki gün üst üste Alevi mahallesi olan Tuzluçayır’a saldırmaya çalışsa da devrimciler tarafından püskürtüldü. Kürt illerine sefer düzenleyen otobüslerin pek çok ilde önü kesildi, taşlandı.

Bu olaylar devam ederken RTE hala aynı şeyleri söyleyip “400 vekili verseydiniz böyle olmazdı” açıklamaları yapıyor, ölen asker babalarına “karaktersiz” diyor. AKP ülkeyi kan gölüne çevirmeye çalışsa da sosyalistler olarak görevimiz Diktatöre inat Halkların Kardeşliği şiarını yükseltmek ve Kürt Halkının yanında olmaktır.

Faşizme karşı omuz omuza!

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı