Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / AKP’nin Bahoz Erdal Hayaleti

AKP’nin Bahoz Erdal Hayaleti

on 11 Temmuz 2016 - 10:56 Kategori: Gündem

fft99_mf7311858

AKP, Bahoz Erdal’ın öldürüldüğünü davul zurna ile duyursa da ne askeri kaynaklar ne de PKK durumu teyit etmiyor. Genel Kurmay henüz açıklama yapmazken Rojavalı kaynaklar Erdal’ın Kandil’de bulunduğunu, öldüyse dahi orada olabileceğini ifade ediyor. AA haberin doğruluğunu kanıtlayamadan ülkede AKP çoktan bunu bir iç motivasyon malzemesi yapmış durumda.

AA, üç gün önce PKK yöneticisi Bahoz Erdal’ın öldürüldüğünü duyurmuştu. AA’dan alıntı yaparak Reuters, BBC gibi haber kaynakları da bunu bir iddia olarak haberleştirdi. AA’nın kaynağı ise daha önce ismi, cismi duyulmayan bir “tugay”. AA, Tel Hamis Tugayları’ denilen ve “Esad rejimine karşı muhalif” olduğu söylenen bu grup Bahoz Erdal’ı Kamışlı’ya giderken takip ederek öldürdüğünü iddia ediyor. “Tugaylara” dair Ortadoğu uzmanı Fehim Taştekin’in Diken.com.tr muhabirlerine yaptığı yorum ise şöyle:

 “Tel Hamis Tugayları adlı bir örgüt olduğunu ilk defa AA’nın haberinde öğrendim. Kendilerine tugay demeleri, beş bin savaşçıları olduğu anlamına gelmiyor. Suriye’de üç, beş kişinin bir araya gelip kendilerine tugay dediğini çok gördük. Bu taktiği, diğer örgütlerin dikkatini çekmek ve yardım alabilmek için kullanıyorlar. Ayrıca AA’nın haberinde, komutanları Halid el Hasekavi’nin ağzından aktarılmış sözler de bana biraz sorunlu geldi. Bir Suriyeli,‘İşgalci PKK güçleri’, ‘Türk halkına müjde’ gibi ifadeler kullanmaz.”

Tel Hamis

Anadolu Ajansı’na konuştuğu iddia edilen “tugay sözcüsü” Halid el Hasekavi,Fehman Hüseyin’in aracına yönelik gerçekleştirdikleri saldırıyla Hüseyin’le birlikte 8 kişinin öldürüldüğünü iddia etti. Tel Hamis’in varlığını kanıtlamak konusunda zorluk yaşayan AA,  Ancak Özgür Suriye Ordusu’nda (ÖSO) görev yapmış çok sayıda muhalif devrimci, kendilerini gizleyerek PYD veya PYD güdümündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içine sızma yaptığını iddia etmekle yetindi. Ne de olsa Suriye gibi bir kurtlar sofrasında manipülasyon  AA’nın yıllardır yaptığı bir şey.

HPG ise yaptığı açıklamada Bahoz Erdal’ın sağ ve görevinin başında olduğunu iddia etti.

“Terörle Mücadele Başarımız”

Tayyip Erdoğan, “Bize ulaşan bilgiler bu yönde. Teyidine yönelik çalışmalar devam ediyor” demesine rağmen Ortadoğu’da yetkin pek çok uzamanın dahi adını sanını bilmediği Tel Hamis’in iddiasını kendisine mal etmek konusunda da gecikmedi. Hem içerde hem dışarda Kürdistan’a vurmak için her müttefiğe, her fırsata sırtını dayayan Erdoğan  “Bizdeki bilgiler bunların iddia değil, gerçek olduğu yönünde. Örgütün ciddi sıkıntılar yaşadığı ortada. Bu sıkıntıyı artık gizleyemez hale geldiler. Örgütten kaçmalar, terk etmeler de bundan kaynaklanıyor. Bunu, terörle mücadelede başarımızın etkisi olarak da yorumlamak mümkün.” dedi.

AA daha önce Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’in öldürüldüğüne dair çok sayıda haber yapmış, hepsi asılsız çıkmıştı. 2014 Kasım ayında IŞİD Bahoz Erdal’ı öldürdüğünü iddia etmiş, AA yine bu haberin üstüne atlayarak sevinç çığlıkları atmıştı.

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı