Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / AKPliysen İşkur Emrinde!

AKPliysen İşkur Emrinde!

on 31 Ekim 2018 - 20:59 Kategori: Emekçiden

akp-li-baskan-is-bulandan-200-tl-istedi-526147-1.

AKP, devletin bütün kademelerinde kamu kurum ve kaynaklarını yandaşlarına dağıtmaya devam ediyor. Durum artık, neredeyse asgari ücretle çalışılan işlerin bile İŞKUR aracılığıyla AKP’ye bağlılık gözetilerek dağıtılmasına kadar ulaştı. İşe alımlarda AKP il ve ilçe yönetimlerinin verdiği isimlere öncelik tanınıyor ve iktidar işsizliği yoksul emekçi kitleleri kendine bağlamanın bir aracı haline dönüştürüyor.

En son çarpıcı örnek Mersin’de ortaya çıktı. Mersin’in Bozyazı ilçesinde AKP Bozyazı İlçe Başkanlığı tarafından İŞKUR’a iş için başvuran yurttaşlardan işe alınmaları hâlinde AKP Bozyazı İlçe Başkanlığı’na 200 TL bağışta bulunmaları istendiği ortaya çıktı. CHP’nin verdiği soru önergesi AKP ile İŞKUR arasındaki organik bağları ortaya koyuyor.

 akp-li-baskan-is-bulandan-200-tl-istedi-526148-1.

AKP’li Kerim Ataş’ın İŞKUR vasıtasıyla işe alınan işçilerden SMS yoluyla “bağış” istediği görülürken, Birgün gazetesinin ulaştığı Kerim Ataş mesajı ve İŞKUR tarafından kendisine işe alınan işçilerin telefon numaralarının verildiğini doğruladı.

Ataş ayrıca bağış olayını şöyle savundu: “Bu olay gerçekten gündem oldu, ben de İŞKUR’cuları topladım. Dedim ki, para alma konusundaakp-li-baskan-is-bulandan-200-tl-istedi-526146-1. böyle bir zorunluluk yok. Bizde partiye bağış her zaman vardır. Cumhurbaşkanımıza bile 1-2 milyon insan destek için sıraya girdi. Biz zorlamayla bir şey yapmıyoruz. Zaten İş-Kur da başına bela aldı ilanları açarak. 347 kişi başvurdu işe. Biz kriter koyduk. Dedik ki, bir evde bir kişi çalışacak. Çorba kaynasın mantığı bu. Daha önce İş-Kur’la işe girmiş kişi, sonra kadroya girmiş. Ama sonra ne yapmış, biliyor musun? Eşini, çocuğunu, gelinini yazarak ailece müracaat etmiş. 40 kişilik kontenjan veriyorlar bize. 347 kişi işe başvuruyor. Bu sefer 300 kişi küstürüyorsun. Bu da işin içinden çıkılmaz bir hale soktu olayı. Dedik ki, geçen sene çalışanları nadasa bırakalım. İş-Kur’dan listeyi aldık. Parti olarak ihtiyaç sahiplerini taradık. Adamın 5 dönüm muz serası var. Bu kadar sera, adamı uçurur. Ben Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na bu kişilerin olduğu bir liste gönderdim. ‘Bu ihtiyaç mı, değil mi?’ diye sordum. 15 kişinin başvurduğu mahallede başvuruları böyle 5’e düşürdük. Çağırdık buraya. 2 kişilik kurayı çektik. Kuraya gelinini, çocuğunu yazdırıp da çıkamayanlar hopladı. Olay da bundan ibaret.”

AKP, geçmişte noter önünde kura çekimi ile belirlenen işe alımlarda değişikliğe giderek, liste yöntemini de kullanmaya başlamıştı. Bu değişiklik torpille işe girişlerin önünü açtı. Özellikle AKP’li belediyelerin olduğu il ve ilçelerde bu yöntem sıkça kullanılıyor. Ağustos ayında Siirt’te aynı soyadlı 21 kişinin işe alındığı HDP milletvekili Meral Danış Beştaş’ın soru önergesiyle ortaya çıkmıştı.

Milyonlarca kişi iş beklerken, AKP’nin sadaka dağıtır gibi iş dağıtması yaşadığımız düzenin bir özeti. Patronlar ise bu durumun keyfini sürüyor. İşsizlik çalışanlar üzerinde bir kırbaç gibi kullanılıyor ve sömürü giderek derinleşiyor. AKP’nin yarattığı ucuz emek cennetinde en basit bir işe girmek için bile torpil kovalamak gerekiyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı