Sosyalizm Kazanacak!
/ SEP / AKP İktidarı İdlib’de Cihatçı Çeteleri Korumaya Derhal Son Vermelidir!

AKP İktidarı İdlib’de Cihatçı Çeteleri Korumaya Derhal Son Vermelidir!

on 7 Eylül 2018 - 18:38 Kategori: SEP

Halkların düşmanı, emperyalizmin maşası olan cihatçı şebekelerin İdlib’de son darbeyi alarak temizlenmesi sadece Suriye için değil, Türkiye ve tüm Ortadoğulu emekçilerin çıkarınadır. 

Suriye’nin egemenlik haklarını ihlal edip İdlib’ deki katliamcı grupları korumaya kalkan emperyalist yaklaşımlar, Suriye’nin daha fazla kanaması derdindedir. AKP iktidarının bu konuda ABD, İsrail ve Fransa gibi Avrupalı emperyalistlerle aynı noktada olduğu ortadadır. Lafa gelince anti emperyalist geçinen AKP iktidarının gerçek yüzü budur.     

1980’lerde Afganistan ABD tarafından cihatçı fidanlığı haline getirilmişti. O günden bugüne dek bu şebekeler Ortadoğu’da halka kan kusturmuş, mezhepçi fanatizmi körüklemiş, bir yandan da eli kanlı diktatörlerin iktidar sürmelerinin gerekçesi olmuştur. Mantıksal sonucu IŞİD olan cihatçı fanatizmin Suriye ve Irak’ta kirli yüzünü bütün çıplaklığıyla gösterip ardından da tasfiye olması, kuşkusuz önemli bir tarihsel moment olacaktır. Cihatçıların yenilgisi, Suudi Arabistan, Körfez gericiği, ABD, İsrail ve AKP’nin kaybı anlamına gelecektir. 

Cihatçıların baskısının azaldığı yeni dönemde Ortadoğu’da sınıf mücadelesinin ve paralelinde sosyalist yapılanmaların güç kazanması için fırsatlar şekillenmektedir. Bunun koşulları ve işaretleri İran’da, Irak’ta, Pakistan’da ve Kuzey Afrika’da net bir şekilde mevcuttur. Türkiye ise sosyalist mücadelenin gelişimi açısından fiziksel şartlar ve gelenek itibariyle en elverişli ülke konumundadır. Yüz milyonlarca genç emekçiye insanca bir yaşam, iyi bir gelecek ve toplumsal eşitliği ancak sosyalizm vaat edebilir. Bu, ileri atılmamız için çok önemli bir çıkış noktasıdır.   

Ortadoğu’daki bütün emperyalist müdahaleler sona erene dek mücadelemiz sürecektir. Sosyalizm alternatifi güçlenmedikçe etnik ve dinsel fanatizm tekrar tekrar yeşerecek maddi koşullara sahip olacaktır. Ortadoğu’da emekçiler ne sömürücü diktatörlere ne de fanatik cihatçı şebekelere mahkum kalmalıdır. Ama bunun için evvela sosyalist alternatifin güçlenmesi gerekir. Bu yüzden sınıf bilinçli tüm emekçileri emperyalist-kapitalist karabasana karşı SEP’i büyütmeye davet ediyoruz. 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı