Sosyalizm Kazanacak!
/ Çağın Erdinç / Afrin'e Girmek Harakiri Demek – Çağın Erdinç

Afrin'e Girmek Harakiri Demek – Çağın Erdinç

on 14 Ocak 2018 - 13:00 Kategori: Çağın Erdinç, Dünyadan, Yazarlar

                          Afrin Ovası

TSK’ya “hazır ol” talimatının geldiği, Afrin operasyonunun başlamasının an meselesi olduğu konuşuluyordu.Bugün uzaktan top atışları yapıldı Hatay sınırına sevkikyat sürüyor.  AKP, eliniz Suriye’deki bataklıktan çekmemekte ısrarcı ama bu tehlikeli oyun yakar…

Hayaller Afrin; Gerçekler El Bab

AKP’nin Afrin operasyonunun önünde birçok zorluk var. Birincisi, bölgesel ve uluslar arası destek konusunda AKP aradığı ışığı bulabilmiş değil. Putin, Suriye’deki cihatçı unsurların temizlenmesi karşılığında AKP’nin Afrin operasyonuna sarı ışık yakabilir; fakat bu ışığın renginin yeşile dönmesi şimdilik kolay değil. Zira Putin Kürt’leri tamamen ABD’nin eksenine itmek istemiyor. Putin’in Soçi’de söyledikleri de bunu kanıtlıyor. Putin, “Herkesin taviz vermesi gerekiyor. Suriye yönetimi de taviz vermeli” dedi. Putin herhalde cihatçılar konusunda Esad’dan taviz beklemiyor. Taviz beklediği konu Kürt’ler. Putin Esad’dan Kürt’ler konusunda taviz beklerken Kürt’leri altın tepside Tayyip’e sunacak değil! Zaten Kürt’ler de kolay lokma olmaz.  

Rusya Afrin operasyonu konusunda en fazla “ben karışmam” noktasında duruyor. Yani Rusya’nın Afrin operasyonu konusunda doğrudan desteği söz konusu değil. İran ise “Suriye topraklarında yabancı bir güç istemiyoruz” diyerek operasyona karşı çıktığını düşük bir ses tonuyla Soçi’den ilan etti. ABD çok net ve kararlı bir şekilde operasyona karşı çıktığını her fırsatta dile getiriyor. Hatta YPG’ye uçaklar dolusu mühimmat gönderiyor. Operasyon başladığı takdirde ABD’nin teknik imkânlarla TSK unsurlarına dair istihbaratı YPG’ye ulaştırması da sürpriz olmaz 

İkincisi, Afrin zor bir coğrafya. Düzlük alanlar TSK’nın lehine olmayabilir. Zira düzlük alanlar, zırhlı araçların ve diğer kara unsurlarının işlerini her zaman kolaylaştırmıyor. El Bab’da TSK’nın tankları IŞİD’in açık hedefi haline gelmişti. Bab da Afrin gibi ovalarla, düzlük alanlarla dolu bir bölgeydi. Düz alanlarda TSK tanklarının ciddi yaralar aldığını hatta imhâ edildiğini gördük. AKP Afrin’e girmeye çalışırsa bu anlamda kara unsurlarını zor bir coğrafya bekliyor olacak. (yazının girişindeki fotoğraf Afrin ovasından. Bu bölge tarıma son derece elverişli düz arazilerden oluşuyor.)

Üçüncüsü, Afrin politik bir bölge. Örneğin yeni bir seçim sisteminin denendiği 1990’daki oylamada PKK, Suriye Parlamentosu’na 6 milletvekilini Afrin’den göndermişti. Kürt’ler Aftin’i 1000 yıllık Kürt tarihinin dayandığı bölge olarak görüyor. Evlerde, araçlarda Öcalan’ın posterleri, bayrakları dalgalanıyor. Nüfusunun tamamına yakını YPG’yi seviyor ve sahipleniyor. YPG’nin burada insan kaynağı sorunu yok. Bu politik coğrafyayı işgal etmek hiç kolay olmaz.

Dördüncüsü ve en önemlisi YPG Afrin için önemli takviyeler aldı. Hatta aldıkları takviyelerle dün yaptıkları videoyu internet kanallarına yüklediler YPG kaynaklarına göre, Afrin bölgesinde YPG’nin elinde 50’den fazla tank; 20 uçaksavar; 50’ye yakın zırhlı personel taşıyıcısı (ZPT) bir o kadar hafif zırhlı muharebe aracı, ağır silahlar ve en önemlisi TOW (zırhlı muharebe araçlarını imhâ silahı) bulunuyor. TSK’nın böyle bir donanım ve motivasyon karşısında tutunabilmesi mümkün olmayabilir. El Bab 4 aylık çatışmaların sonunda IŞİD’den alındı ama Bab ve Afrin çok farklı bölgeler. Hayallerle gerçekler karışırsa AKP kendi kuyusunu kazmış olur.

Kürt Düşmanlığı AKP’nin Gözünü Kör Ediyor!

AKP’nin Kürt düşmanlığı ve dizginsiz dış politikası bu şartlar altında Afrin macerasına TSK’yı atabilir; fakat bu operasyon El Bab’dan çok daha çetin olur. Hatırlayınız; Sur’da, Cizre’de, Silvan’da bile TSK onlarca kayıp vermiş, operasyonlar aylarca devam etmişti. Üstelik o dönemde TSK, kalaşnikof, roket ve EYP (El Yapımı Patlayıcılar) dışında ellerinde hiçbir şey olmayan insanlara karşı tüm teknik imkânlarla saldırarak uzun süre sonuç alamamış ve kayıplar vermişti.

Afrin’de, motivasyonu kuvvetli, ellerinde muharebe tekniği yüksek silahları olan; hatta yeterli sayıda tank ve ağır silah bulunduran “düşmanla” karşılaşacak. Afrin’e girmek konusunda bol keseden sallamak kolay fakat bölgeye girmek intihar demek.

Sonuç

Soçi’nin gösterdikleri çok net. Tayyip tamamen Putin’in eline düştü. Bölgedeki cihatçıları daha önce resmen satmıştı. Soçi’de bir kez daha sattı. Tabi Putin akıllı. Tayyip’ten on alıp ona bir veriyor. “Bizimkiler” de dış politikada zafer kazanılmış gibi içeriye yutturmaya çalışıyorlar. Şam’da Cuma namazı kılma hayalleri suya düşünce Afrin’de Kürt kanı üzerinden gösteri yapmaya çalışıyorlar; fakat Afrin hayali de en az Şam’da Cuma namazı kılmak kadar zor olacak. Halkların kardeşliği yerine halklar arasına nifak tohumları ekmeye çalışmanın bedeli her zaman ağır olmuştur. 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı