Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Yunanistan Sınırından Mesaj: “Sesimizi Duyurun”

Yunanistan Sınırından Mesaj: “Sesimizi Duyurun”

on 9 Mart 2020 - 13:09 Kategori: Gündem, Kadın

Suriye üzerindeki çıkar savaşı, Türkiye içindeki mülteci ve sığınmacıları derinden etkiliyor. Savaş ülkelerinden kaçıp Türkiye’ye gelen sığınmacıların yanında cinsiyet kimliği ve cinsel yöneliminden dolayı Türkiye’de mülteci statüsünde bulunan İranlı LGBTİQ+ bireylerini de vurdu.

Geçtigimiz günlerde açılan sınır kapıları, özgürce yaşayabilme hayali satarken oradaki durumun içler acısı olduğunu söylemekten geri kalmayacağız. Şu anda Yunanistan sınırında tam anlamıyla bir can pazarı yaşanmaktadır. Çok zor şartlar altında Avrupa’ya geçmeye çalışan mülteciler ve sığınmacılar için bu bekleyişin ne kadar süreceği konusunda hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Bulundukları yerden ayrılmadan büyük bir umutla beklemeye devam eden; fakat seslerini duyurmakta zorluk çeken bu insanların sesini duyurmak için elimizden geleni yapmaya çalışacağız.

Zor şartlar altında ulaştığımız, şu anda sınır kapısında Yunanistan’a geçmeyi bekleyen arkadaşımızdan aldığımız bilgiler su şekildedir: “5 gündür sınırda bekliyoruz. Ne olacağımız belli değil. Burada çok zor şartlar altındayız. Telefonlarımızın şarjı yok. Kimseye ulaşamıyoruz. Bu mesajı son şarjımla bırakıyorum. Burada polis Türkiye’ye geri dönmek isteyenleri de salmıyor. Sınırda kısılı kalmış durumdayız. Bizim sesimizi tüm dünyaya duyurun. Umarım bir gün herkes özgürce yaşar” diyerek yardım çığlığını bize ulaştırabildi.

Açılan sınır kapıları Türkiye’de ağır şartlarda yaşayan, çalışma izinleri olmadığından patronlar tarafından ucuz iş gücü olarak görülüp insanlık dışı koşullarda çalıştırılan mülteciler ve sığınmacılar için bir başka belirsizliğe yolculuktur. Bu umut tacirligine ve insanlık dışı koşullara bir son verilmedir. İnsanların hayatı devlet çıkarı olarak görülmemeli ve tehdit malzemesi haline getirilmemelidir.

Sınırdan haber aldıkça iletmeye devam edeceğiz. Eşit, özgür ve savaşsız bir dünya dileğiyle…

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı