Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Video Haber: Ankara-Gülseren TOKİ İşçileri Hakları için Direniyor

Video Haber: Ankara-Gülseren TOKİ İşçileri Hakları için Direniyor

on 28 Kasım 2018 - 12:14 Kategori: Emekçiden

Röportaj: Ali İhsan İbkal – Baran Doğan

Sosyalist Gündem olarak Ankara-Gülseren’deki TOKİ inşaatında maaşlarını uzun süredir alamadıkları için direnişe başlayan işçilerle görüştük.

Direnişin altıncı gününde ziyarete gittiğimiz TOKİ işçileri adına konuşan Erdal Durgaç mücadeleye nasıl başladıklarını, yaşanan gelişmeleri ve bu konuda ne kadar kararlı olduklarını anlattıktan sonra Flormar İşçilerine, Cargill İşçilerine ve 3. Havalimanı işçilerine seslenerek “Orada bulunamasak da gönlümüz onlarla. Mücadelelerini sonuna kadar destekliyoruz” dedi.

Erdal Durgaç, Çınar Etken İnşaat’ta çalışırken maaşlarının ödenmemesinden sonra şirketin konkordato yaptığını, işlerin de TOKİ tarafından devralındığını fakat TOKİ’nin de hiçbir ödeme yapmadığını belirtti. Maaşlarının yatmaması dışında bir yıldır hiçbir işçiye SSK yapılmaması, yemek ve barınma haklarının olmaması gibi sorunların da olduğunu, tüm bunlara tepki göstermek ve haklarını kazanmak için bir araya gelip eyleme başladıklarını belirtti. Şu an inşaatta hiçbir işçinin çalışmadığını da hatırlatarak: “Bize destek veren çok ama burada 15 kişiden fazla durmamıza, büyümemize izin vermiyorlar, sayınız artarsa müdahalede bulunuruz diyorlar fakat biz hiçbir şekilde geri adım atmayacağız, gece gündüz buradayız, kazanana kadar da vaz geçmeyeceğiz” dedi. Taleplerinin, maaşlarının ödenmesi, iş güvenliğinin artırılması, SSK’larının yaptırılması, yemek, barınma ve sosyal haklarının verilmesi olduğunu söyledi. Patronlara seslenerek bu şirketlerin işçilerin emeği sayesinde zenginleştiklerini hatırlattı.

Direnen Flormar, Cargill ve 3. Havalimanı işçilerine seslenen Erdal Durgaç: “Her ne kadar orada olamasak da gönlümüz onlarla. Mücadelelerini sonuna kadar destekliyoruz. Tutuklu arkadaşlarımız da umarım en kısa zamanda özgürlüklerine kavuşurlar.” dedi ve konuşmasının sonunda işçilerin haksızlıklara karşı birleşmemesi durumunda bu mağduriyetin devam edeceğini, işçilerinin birbirlerinin sorunlarına kulak vermesi gerektiğini, aslında bütün işçilerin de aynı durumda olduğunu vurguladı.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı