Sosyalizm Kazanacak!
/ Çağın Erdinç / Türk Tanklarının IŞİD’in Elinde Ne İşi Var? – Çağın Erdinç

Türk Tanklarının IŞİD’in Elinde Ne İşi Var? – Çağın Erdinç

on 26 Nisan 2017 - 15:20 Kategori: Çağın Erdinç, Gündem, Yazarlar

Fırat Kalkanı’nda 70‘ten fazla asker yaşamını yitirdi; birçoğu yaralandı. Sözde, IŞİD’in geriletilmesi hedeflendi ancak asıl amaç Kürt kantonlarının birleşmesini engellemekti. El Bab haricinde IŞİD çoğu bölgede direnmedi. Hatta son gelişmeler, Fırat Kalkanı ile IŞİD’in ihyâ olduğunu gösteriyor.

Birgün’den Erk Acarer, IŞİD’in elindeki Türk tanklarının haberini yaptı. 8 tank, ÖSO tarafından IŞİD’e satılmıştı. Hatta tanklara müthiş değerler biçildi. Bir tankın fiyatı 680 bin dolar olarak belirlendi. Haberin videosu da yayınlandı. IŞİD militanlarının Arapça yorumlar yaptığı videoda, Türk tankları “ganimet” olarak tanıtılıyor. IŞİD tanklara “ganimet” diyor ama bu olsa olsa, kendileri için AKP’nin “lütfu” olarak değerlendirilebilir. Zira kâtil sürüsü ÖSO’nun daha önce de IŞİD ile ticari ve askeri münasebetlerinin olduğu biliniyordu.

Psikopat, Kâtil Sürüsü ÖSO!

Kaynağı belirtilmeyen askeri yetkili, söz konusu haberde, tankların ÖSO’ya satılması ile ilgili şu değerlendirmeleri yapıyor: “Çok zor koşullarda operasyon gerçekleştirildi. Yiyecek ve yıkanacak yer yoktu. Bizim askerlerimiz ve ÖSO’cular arasında ise çifte standart vardı. ÖSO’cular daha iyi şartlara sahipti. ÖSO’cular tüm bunların üstüne bir de zırhlı aracı sattılar. Araç tarafımıza zimmetliydi. ÖSO’cuların birçoğu hırsız, uyuşturucu bağımlısı ve kaçakçıydı.”

Askeri kaynakların bu söylediğini daha önce her fırsatta söyledik. ÖSO denilen grup, kâtil cihatçı şebekesidir. ÖSO’nun ismindeki “özgürlük” sözcüğü, kendilerinden olmayanları öldürme “özgürlüğünden” başka bir şey değil. ÖSO’nun içerisinde irili ufaklı birçok grup var; bunlar zaman zaman kendi içerisinde “ganimet” için savaşacak kadar alçaklar.  Geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde  sınır kapısı anlaşmazlığı yüzünden ÖSO’nun içerisinde çatışan 2 gruptan biri olan Şam Cephesi’ni ele alalım. Şam Cephesi, birçok farklı grubun bir araya gelmesiyle kuruldu. Nurettin Zengi, Tevhid Tugayı, Mücahidin ordusu, Asalet ve Kalkınma Cephesi ve Nusra’yı büyük silahlarla ihya eden Suriye Devrimcileri Cephesi ile Hareket Hazm, Şam Cephesi’ni oluşturan gruplar. Örneğin Asalet ve Kalkınma Cephesi, Kuveyt’teki El Aser isimli sözde hayır kurumu tarafından kuruldu. Bu “hayır kurumunun” Suriye’deki cihatçı grupları finanse ettiği herkes tarafından biliniyor. Hatta IŞİD’e yardım ettiği bile konuşuluyor. Dedik ya, ÖSO’nun IŞİD ile münasebeti çok daha eskiye dayanıyor. ÖSO’nun içerisinde IŞİD ile ticari ilişkilerin geliştirilmesini geçelim, ideolojik yakınlığa sahip olmayan tek bir grup bulamazsınız. Sorsanız, onlara göre IŞİD tekfircidir; masum insanları öldürür; fakat ÖSO’cuların karşısına bir Nusayri, Alevi ya da Kürt getirin, düşünmeden katlederler. Geçmişte yapmadılar mı?

ÖSO’nun içerisinde yer alan diğer grupların zihniyeti de sözünü ettiğimiz gruplardan farklı değil. Örneğin Sultan Murad Tugayları, ÖSO’nun bileşenlerinden biri ve İdlib’de, Cisr Eş Şugur’da Nusra ile kol kola Alevi’leri katlettiler. Kendisi gibi düşünmeyen her kesimi yok etmeye odaklanmış kâtil sürüleri bunlar. Alevi-Nusayri kâtili çeteler bugün sözde özgürlük davası üzerinden kendinden olmayanlara karşı savaş açıp Türk tanklarını IŞİD’e satıyorlar. AKP bunu bildiği halde, ÖSO ile iş tutmaya devam ediyor. Eee ne demişler? Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.

bolsevik.org

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı