Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / TÜPRAŞ İşçilerinden Kritik Eylem

TÜPRAŞ İşçilerinden Kritik Eylem

on 17 Mayıs 2019 - 12:09 Kategori: Emekçiden

Bir süredir toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin devam ettiği ancak ilerleme sağlanamadığı TÜPRAŞ’ta işçiler dün kendilerini fabrikaya kapatarak terk etmeme eylemine başladı. Koç grubunun sahip olduğu TÜPRAŞ’ta işçiler haftalardır TİS görüşmelerindeki talepleri için çeşitli eylemler gerçekleştiriyordu. Patronun işçilerin taleplerini dikkate almaması üzerine eylem süreci dün eşik atladı. AKP iktidarı tarafından 2006 yılında özelleştirilen TÜPRAŞ’ı Koç-Shell grubu almıştı.

Rafinerilerde örgütlü olan Petrol-İş Sendikası, bir süredir TÜPRAŞ yönetimi ile toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yürütüyordu. Patron tarafı görüşmeler boyunca toplu sözleşmenin süresinin 3 yıla çıkarılması ve ücret, vardiya sistemi, mazeret izinleri gibi konularda hak kayıpları dayattı.

Patron dayatmalarını kabul etmeyen TÜPRAŞ işçileri, haftalardır çeşitli eylemlerle taleplerini dile getirmişti. Dün ise sabah vardiyasından itibaren işçiler kendilerini fabrikaya kapattı ve işyerini terk etmeme eylemine başladı.

Ekonomik krizin derinleştiği koşullarda TÜPRAŞ işçilerinin bu mücadelesi kritik bir noktaya işaret ediyor. TÜPRAŞ işçileri toplu sözleşme masasında kazanım sağlamak için sendikalı bir şekilde mücadele veriyor.

Patronlar, krizin bedelini işçi sınıfının omuzlarına yüklemeye çalışırken, saldırılara karşı durmanın tek yolu işçi sınıfının örgütlü mücadelesinden geçiyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı