Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Sudan’da Ordudan Sivil Yönetim Talep Eden Eylemcilere Saldırı: En Az 8 Eylemci Katledildi!

Sudan’da Ordudan Sivil Yönetim Talep Eden Eylemcilere Saldırı: En Az 8 Eylemci Katledildi!

on 3 Haziran 2019 - 13:17 Kategori: Dünyadan

Sudanlı emekçiler büyük bir mücadele dalgasıyla devirdikleri Ömer El Beşir’in ardından iktidarı gasp eden orduya karşı da sokakları terk etmiyorlar. Yönetimin sivillere devredilmesini talep eden kitlelere başkent Hartum’da ordu birlikleri tarafından müdahale edilirken, Sudanlı Doktorlar Merkez Komitesi tarafından yapılan açıklamada açılan ateş sonucu 60 kişinin yaralandığı, en az 8 kişinin katledildiği belirtiliyor.

Askeri Geçiş Konseyi’nden geçtiğimiz günlerde başkentte Genelkurmay Karargahı çevresinde kamp kuran eylemcilerin ulusal güvenlik için ir tehdit oluşturduğu ve asi unsurlara karşı gerekli önlemlerin alınacağı açıklanmıştı. başkent Hartum’daki eylemci kamplarını ortadan kaldırmak için sabah saatlerinde harekete geçmişti. El Cezire’ye konuşan eylemcilerden Muhammed Elmunir göstericilere ateş açılmadan önce askerlerin eylemcilerin kamp yaptığı alana giriş çıkışları kapattığını aktardı.

Ordu birlikleri 13 Mayıs’ta eylemcilere müdahale ederek 6 kişiyi katletmişti.

14 Mayıs’ta içerisinde askeri yönetim ile muhalefet partileri arasında süren müzakerelerde sivil yönetime 3 yıllık bir geçiş süreci konusunda anlaşmaya varılmış ve şehir merkezindeki bazı barikatlar kaldırılmıştı. Fakat ordunun bu süreçte son karar verici merci olma konusundaki ısrarı nedeniyle anlaşma konusunda belirsizliklerin sürmesine devam ediyor.

Sudanlı emekçilerin demokratik taleplerinin askeri yönetim tarafından karşılanamayacağı açıkça görülüyor. Bu senaryo yakın geçmişte özellikle Mısır’da acı bir deneyimle yaşanmıştı. Sudanlı emekçiler kendi kaderlerini kendileri belirlemeli ve mücadeleyi bir sosyalist devrim kavgasına dönüştürmelidir. 

 

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı