Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Son KHK'ların İçeriği

Son KHK'ların İçeriği

on 25 Ağustos 2017 - 13:27 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Bu gece yarısı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) daha geldi. 693 sayılı KHK ile 922 kişi kamudan ihraç edildi. Akademide ihraç sayısı 120 oldu. 2 gazete, 1 haber ajansı ve 3 dernek kapatıldı. 694 sayılı KHK ile ise Emniyet, Adalet Bakanlığı, HSK (Hakimler ve Savcılar Kurulu) ve Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda yeni kadrolar açıldı. Cumhurbaşkanı başkanlığında Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu (MİKK) kurulurken, MİT müsteşarı ise Başbakandan alınıp Cumhurbaşkanına bağlandı.

Bu gece karar tarihleri 15 Ağustos olan iki yeni KHK daha geldi. 693 sayılı KHK ile toplamda 922 kişi daha ihraç edildi. İhraç edilenlerin 120’si üniversitelerden oldu; Adalet Bakanlığı’ndan 142; İçişleri Bakanlığı’ndan 29; Milli Savunma Bakanlığı’ndan 19; Yüksek öğretim kurumlarından 120; Kara Kuvvetleri’nden 106; Deniz Kuvvetleri’nden 40; Hava Kuvvetleri’nden ise 90 kişi ihraç edildi.

Yine 693 sayılı KHK ile 2 gazete ve 1 haber ajansı kapatıldı. Kapatılan gazetelerin ikisi de Diyarbakır merkezli: Rojeva Medya Gazetesi ve Gazete Şujin. Daha önce kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) yerine kurulan Kürt basın organı Dicle Medya Haber Ajansı (DİHABER) de KHK ile kapatıldı. Ayrıca KHK ile 3 dernek kapatıldı.

694 sayılı KHK ise çok sayıda yeni düzenleme getirdi. Korucuların işledikleri suçlar sebebiyle yapacakları avukatlık masrafının devlet tarafından ödeneceği düzenlemesi getirildi. Askerlik yoklamasının TRT ile diğer ulusal yayın yapan televizyon ve radyo kanalları aracılığıyla zorunlu yayın kapsamında duyurulacağı hükmü getirildi; bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetinde sayılacak.

İcra İflas Kanunu’na getirilen değişiklikle idari yargının görev alanına giren konularda idareye karşı ilamsız takip yapılması engellendi. Öğrenci yurtları ve benzeri kurumların kurucuları için “devlete karşı suç işlememiş olma” hükmü getirildi.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda ve Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanunuda yapılan değişikliklerle Başbakan’ın bazı görevleri Cumhurbaşkanı’na devredildi. Erdoğan, referandum sonrası yeni sisteme adaptasyon düzenlemelerini KHK’lar ile getirmeye başladı!

MİT mensuplarının ve MİT’te görev yapmış olanların tanıklığı, MİT Müsteşarının iznine, Müsteşarın tanıklığı ise Cumhurbaşkanının iznine bağlandı.

Milletvekilleri hakkında soruşturma ve kovuşturma yetkisi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ankara Ağır Ceza Mahkemesine verildi. Ayrıca “gecikmesinde sakınca olan hallerde” olay yeri Savcısı, bulunduğu yer sulh ceza hakimliğinden milletvekili hakkında tutuklama vb. taleplerde bulunabilecek.

Aksaray’ın Sultanhanı ile Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldeleri ilçe yapıldı.

bolsevik.org

 

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı