Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / SEP: Sorumlular Halka Hesap Verecek!

SEP: Sorumlular Halka Hesap Verecek!

on 30 Kasım 2016 - 19:08 Kategori: Gündem, SEP

Adana-Aladağ’da dün gece yaşanan öğrenci yurdundaki yangına ve 12 kişinin hayatını kaybettiği katliama karşı Sosyalist Emekçiler Partisi Girişimi (SEP-G)’nin yaptığı açıklamayı paylaşıyoruz:

12985441_708286239275086_3493442172851378055_n-1

“Dün gece Adana’daki Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu ismiyle işletilen yurdun yöneticilerinin ve denetleme yükümlülüğüne sahip olan devletin çok sayıda ihmali nedeniyle 11’i öğrenci 12 kişi canından oldu.

Öncelikle bu ve benzeri katliamların ve diğer sıkıntıların önünü almak için ailesinden uzakta eğitim görmek durumunda olan öğrenciler için devlet tarafından ücretsiz barınma imkanı sağlanmalıdır.

Sorumlulara gelirsek, AKP iktidarı ve Millî Eğitim Bakanlığı olayın baş failidir! Hükümet, yürüttüğü politikalarla öğrencileri özel ve cemaat/tarikat yurtlarına mecbur bırakmaktadır. 12 Eylül’den bu yana devletin kamusal hizmetlerden el çektirilmesiyle açığa çıkan boşluk, halkın yoksulluğundan yararlanan dinsel cemaatlere örgütlenme alanları açmıştır; AKP iktidarında bu durum misliyle sürmektedir. Devlet yurtlarının kapasite yetersizliği bir yana, yetkililer tarafından öğrenciler özellikle çeşitli dinsel grupların yurtlarına yönlendirilmektedir. Ekonomik açıdan ise özellikle yoksul yurttaşlar birbirinden kötü bu cemaat yurtlarına mahkûm edilmektedir. Dahası yönetmeliğe göre sadece lise ve üniversite öğrencileri için yurt açılabilirken, cemaat yurtlarında binlerce ilk ve ortaokul öğrencisi kalmakta, iktidar ise buna göz yummaktadır. Bu özel yurtların önemli bir bölümünün ise gerekli denetimleri yeterince yapılmamaktadır. Sonuç ise her defasında felaket olmaktadır.

Süleymancılar cemaatiyle ilişkili olan yurt yönetimi ise sayısız ihmali art arda gerçekleştirmiştir. Yurt binasının çatısının ve iç duvarlarının ahşap olması, zeminlerin tamamının halıfleks olması, yangından bir önceki gün değiştirilen elektrik sayacının kontrollerinin yapılmamış olması, yangın merdiveninin kilitli olması gibi ihmaller silsilesi yangının yol açtığı zararın katlanmasına sebep olmuştur.

Bu bir kaza değildir. Kader hiç değildir! Yaşanan düpedüz bir katliamdır! Ve bu katliamın suç ortakları, işleyiş ve denetim yükümlülüklerini yerine getirmemiş olan yurt yönetimi ve AKP iktidarıdır!

Suçlarını öyle iyi biliyorlar ki, yangından saatler sonra yaptıkları ilk iş yine yayın yasağı getirmek oldu!

8 yıl önce de Konya’daki bir ruhsatsız kız kuran kursunda patlama gerçekleşmiş ve 17’si öğrenci 18 kişi hayatını kaybetmişti. Bu olayın davasında 8 yıl geçmesine rağmen herhangi bir sonuç elde edilemedi. Yıllardır bu katliamın sorumlularını bile doğru düzgün yargılayamayan devlet, böylece yeni felaketlerin önünü açmaktadır.

Barbarlığa Mahkûm Olmamak İçin!

AKP iktidarı var oldukça emekçiler, öğrenciler, kadınlar, köylüler; kısacası herkes katliam tehdidi altında! İş cinayetlerinde katledilen işçiler, yurtlarda hayatını kaybeden öğrenciler, her gün öldürülen ve artık sayılarını hesaplamaya yetişemediğimiz kadınlar, doğası yok edilen ve yavaş yavaş ölüme mahkûm edilen köylüler…

Bugün AKP’ye karşı verilen kavga, kelimenin gerçek anlamıyla bir yaşam kavgasıdır! Biz bu kavgada geciktikçe katliamların ardı arkası gelmiyor. AKP bu kavgada yenildiğinde ise şundan emin olabiliriz ki insan canı bu kadar ucuz olmayacaktır!

Sosyalist Emekçiler Partisi, tüm halkımızı katillerden hesap sormaya, kavgada ileriye atılmaya çağırır!

Sorumlular Halka Hesap Verecek!”

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı