Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / SEP: Madencilikte Acil Talepler

SEP: Madencilikte Acil Talepler

on 18 Ekim 2017 - 11:02 Kategori: Emekçiden, Gündem, SEP

Şırnak’ta dün (17 Ekim) ruhsatsız ve kaçak çalışan bir madende göçük meydana geldi ve 7 işçi hayatını kaybetti. Katliamın ardından Bakanlık ve Valilik pişkince “madenin ruhsatsız olduğu”nu açıkladı. Yine herkes sorumluluktan kaçmaya başladı.

Sosyalist Emekçiler Partisi, Şırnak’taki iş cinayetinin ardından “Şırnak’tan Sonra Bir Kez Daha: Madencilikte Acil Talepler” başlıklı bir açıklama yayınladı. Açıklamada Hükümet ve AKP’nin sorumluluğu ortaya konuldu, sermayenin kâr mantığının madenlerdeki ölümlerin tetikliyecisi olduğu vurgulandı ve madenlerde insan onuruna, sağlığına ve yaşamına uygun bir çalışma için en acil olan talepler yükseltildi.

SEP’in açıklaması şu şekilde:

Şırnak’tan Sonra Bir Kez Daha: Madenlerde Acil Talepler

17 Ekim Salı günü Şırnak’ta maden bölgesinde ruhsatsız-kaçak bir kömür ocağında göçük meydana geldi. 7 madenci kardeşimiz hayatını kaybetti. Bu olay da tıpkı Soma gibi, Ermenek gibi kaza ya da kader değil, düpedüz cinayetti, katliamdı!

Yaşanan katliamdan sonra Şırnak Valililiği ve “damat Berat”ın Enerji Bakanlığı “madenin ruhsatsız çalıştı”ğını açıkladı. Baylar! Siz ne işe yararsınız? Herkesin gözü önünde ruhsatsız bir şekilde kaçak çalıştırılan kömür ocağından nasıl haberiniz olmaz? Öyle ya, Soma’da da sorumluluktan kaçmıştınız, Ermenek’te de, Zonguldak’ta da. Hep kaçtınız! Oysa madencilik gibi bir sektörde devletin sorumluluğu en üst düzeydedir. Aç gözlü patronları ihya eden AKP, işçi ölümlerinden sorumludur!

Madencilik faaliyetinin, kâr etmek dışında başka hiçbir şey düşünmeyen özel sektöre emanet edilmesi bile başlı başına katliama davetiye çıkarmaktır. Hiçbir güvenlik önlemi almayan özel ya da kamu işverenleri, şirketlerin faaliyetlerini denetlemeyen devlet görevlileri ve Hükümet: hepsi madenlerde kaybettiğimiz kardeşlerimizin katilleridir!

Kimse kaza ya da kader demesin. Hepimiz biliyoruz ki yıllardır onlarca, yüzlerce madenci kardeşimizi, sermayenin çıkarlarına kurban ettik. “Daha fazla kâr” mantığı, bu ülkenin ve dünyanın madencilerinin azrailidir. Kimse timsah gözyaşı dökmesin. Madencilerin hayatını umursamak, ancak kâr yerine emekçi ve toplum merkezli bir anlayışla mümkündür.

Katliamların önünü alabilmek için madencilikte acil taleplerimiz var:

  • Kaçak maden işletmecileri derhal tutuklansın.
  • Başta Enerji Bakanlığı ve Başbakanlık olmak üzere denetimden sorumlu bütün yöneticiler yargılansın; suçu ve ihmali olanlar cezalandırılsın.
  • Madenlerde acil ve kapsamlı bir işçi sağlığı ve iş güvenliği denetimi başlatılsın.
  • En başta, gerekli önlemleri almayan özel maden işletmeleri kamulaştırılsın. Çalışmaya elverişli olmayan maden sahaları kapatılsın. Kapatılan yerlerdeki işçiler kamuda istihdam edilsin.

Bu acil taleplerden başlayarak, madencilik, insan onuruna, sağlığına ve yaşamına uygun bir faaliyet alanı haline getirilene kadar taleplerimiz için mücadele etmek zorundayız.

Sosyalist Emekçiler Partisi olarak, Şırnak’ta hayatını kaybeden işçilerin ailelerine, madencilere ve işçi sınıfına taziyelerimizi sunuyoruz. Bir kez daha haykırıyoruz: Yer altında hayatlarımızı karartanların düzenini yeryüzünde alt edeceğiz!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı