Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / SEP Açıklaması: “Esmaeil Bakhshi ve Haft Tappeh İşçilerine Özgürlük!”

SEP Açıklaması: “Esmaeil Bakhshi ve Haft Tappeh İşçilerine Özgürlük!”

on 29 Kasım 2018 - 12:45 Kategori: Dünyadan, SEP

 

İran’da derinleşen ekonomik kriz halkı rejimle karşı karşıya getiriyor. Bir zamanlar İran molla rejimine destek veren muhafazakar kesimlerden ekmek ve iş sloganları yükseliyor. İran rejiminin meşruiyeti, ikna gücü ve yönetebilme kapasitesi azalırken şeker işçileri,petro kimya işçileri, çelik işçileri, şoförler, öğretmenler, esnaf eylemleri peşi sıra ülkeyi sarsıyor. İşçi sınıfı eylemleri, İran tiranlığına karşı mücadele ederken büyük baskılarla yüz yüze.

İran’ın Huzistan eyaletinde bulunan Haft Tappeh şeker fabrikası işçileri aylardır direnişte. Fabrikanın ve malvarlıklarının özelleştirilmesi sonucunda başta ücret olmak üzere pek çok hakkı gasp edilen işçiler, kurdukları komiteler aracılığıyla haklı bir mücadele yürütüyor.

Haft Tappeh işçilerinin ekmek mücadelesi 18 Kasım günü polis operasyonuna uğradı. Fabrikanın seçilmiş işçi lideri Esmaeil Bakhshi ile birlikte toplam 23 işçi gözaltına alınmıştı. İşçilerin çoğu serbest bırakılsa da işçi lideri Esmaeil Bakhshi ve eylemleri takip eden bir sosyalist hala gözaltında tutuluyor.

Ancak rejimin, öncü işçileri gözaltına alarak hareketi engelleme çabası ters tepti. Başta Ahvaz çelik fabrikası olmak üzere pek çok fabrikanın işçileri, öğretmenler, öğrenciler, kamyoncular Haft Tappeh işçileri için güçlü eylemler gerçekleştirdi. Bu hareket, İran işçi sınıfının dinamiklerinin güçlü olduğunu göstermektedir.

İran’daki rejimin işçilerin örgütlenmesine düşman olduğu biliniyor. Sendikaların ve rejimden bağımsız her türlü işçi örgütlenmesinin önüne yasal ve fiili engellemeler çıkartılıyor. Son haftalarda ortaya çıkan dinamiklere baktığımızda rejimin işçilerin örgütlenmesinden korkmakta ne kadar haklı olduğunu görüyoruz.

İran işçi sınıfı ve Ortadoğu’nun bütün emekçileri, Haft Tappeh ve Ahvaz işçilerinin kararlılığını örnek almalıdır.

Türkiyeli sosyalist emekçiler olarak enternasyonalist olmadan zafere ulaşamayacağımızı biliyoruz. Bu açıdan “sosyalist bir Ortadoğu”ve sosyalist bir dünya hedefiyle mücadele yürüten Sosyalist Emekçiler Partisi olarak, rejimin her türlü saldırısına karşı İran işçi sınıfı ile dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Esmaeil Bakhshi ve bütün Haft Tappeh işçileri derhal serbest bırakılsın!

Kahrolsun İşçi düşmanı İran diktası!

İran işçi sınıfı kazanacak!

Yaşasın Sosyalist Ortadoğu Federasyonu!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı