Sosyalizm Kazanacak!
/ Manşet / SEP Açıklaması: "AKP ve CHP İZBAN Grevine Karşı Birleşti "

SEP Açıklaması: "AKP ve CHP İZBAN Grevine Karşı Birleşti "

on 8 Ocak 2019 - 13:49 Kategori: Manşet, SEP


İZBAN grevinin, 30. günde Erdoğan’ın emri ile yasaklanmasının üzerine Sosyalist Emekçiler Partisi bir açıklama yayınlayarak İZBAN işçilerine destek verdi ve AKP ile CHP’nin grev yasağında ortaklaştığını vurguladı. 
Açıklamanın tamamı:

AKP ve CHP İZBAN Grevine Karşı Birleşti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İZBAN grevini 30. Gününde yasakladı. Erdoğan daha bir hafta önce “Bizimle beraber grev denilen olaylar ortadan kalktı. Şimdi grevler yok. Grev olmuyorsa işçinin hakkını veriyorsun, hukukunu gözetiyorsun demektir” demişti. Krizle her geçen gün yoksullaşan ülkede seçim öncesi olası bir hak mücadelesinden ölesiye korkan iktidar en çok da grevlerden ve işçilerden korkuyor. Yoksullaşmaya karşı yükselecek olan sese çare yine grev yasaklamak oldu, daha önce sayısız kez olduğu gibi.
AKP iktidarı, demir yumruğunu işçilere sallayıp diyor ki: “senin yoksulluğa itiraz etme hakkın yok, ne veriyorsak o!”
Bu zamana içinde Şişecam, Asil Çelik, Akbank, Erdemir Madencilik,Petlas, Good Year, Pirelli, Metal sektörü grevi, Mefar,Soda Kromsan, İZBAN’ın olduğu  23 grevi yasaklayan AKP iktidarı yaklaşık 193 bin işçinin grev hakkını gasp etmiş oldu. Bu sefer İzmir Büyükşehir Belediyesinin Başkanı Aziz Kocaoğlu, eski DİSK başkanı Kani Beko, Mahmut Tanal ve başka CHP’liler de bu işçi düşmanı koroya katıldı. Grev düşmanlığında ortaklaştı.
DDY ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin ortaklığındaki İZBAN’da diğer şehirlere göre neredeyse yarı ücrete çalışan İZBAN işçileri, greve başladığında önce İZBAN’ın grev kırıcılığıyla karşılaştı şimdi de grevleri yasakladı. İktidarın, ilk günlerde olası bir muhalif tepkiden çekinerek ses çıkaramadığı; CHP’li Belediyenin ise kendilerine yönelik bir AKP komplosu gibi gösterdiği grev, kara propaganda ile yalnızlaştırıldı ve bu sayede bugün grev yasaklandı. Oysa İzmir halkının işçilere sahip çıktığı bir tablo olsaydı seçim öncesinde ve kriz içindeki ülkede bugün bu yasağa Erdoğan cesaret edemezdi. Bu grev yasaklandı, emekçiler zorbalıkla susturulduysa bunda Büyükşehir Belediyesinden milletvekillerinin kara çalmalarına CHP’nin payı çok büyüktür. İşçi düşmanlığından vazgeçin!
Aynılar aynı tarafa, ayrılar ayrı tarafa!
Şayet, emekçi halktan yana olan kendini gösterecekse o gün bugündür.
Halkın geçim sıkıntısının, emekçilerin çıkarlarının ve taleplerinin sesi olan grevleri yasaklayarak, onları karalamak ancak iktidarın otoriter rejimine hizmet eder. Patronlara hizmet eder. Flormar, İZBAN, Tariş, Cargill, Makro Market, Real Market…Ülkenin dört bir yanında işçi sınıfı kendi göbeğini kendi kesme ve insanca var olma mücadelesi verirken onların gerçek sesinin yalnızca sosyalistler olabileceği bir kez daha İZBAN işçilerinin grevinde ortaya çıktı.
SEP diyor ki: İşçi sınıfının her talebi bu ülkenin her geçen gün yoksullaştırılan halkın çıkarına hizmet eder. Bir grevin kazanması bile patronların emekçilere yönelik saldırılarını bir adım geriletmek anlamını taşır. Asıl korktukları işte budur! Patronların istedikleri atı koşturamamasından korkuyorlar!
Her bir grev, krize karşı işçinin kendini savunma hakkıdır.
Bu hakkın zalimce ve hukuksuzca gasp edilmesine tepki vermemek yarın var olan hakların gasp edilmesinin de önünü açacaktır.
İZBAN işçilerinin haklı davasının yanındayız.
İZBAN Grevine RTE Yasağı: İZBAN’da grev yasağına çanak tutanlar demokrasi, özgürlük diye ağlamasın.
AKP CHP İZBAN Grevine karşı birleşti: İşçiler sermaye düzenine karşı birleşin!
GREV YASAKLARINA, İŞÇİ DÜŞMANLIĞINA SON!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı