Sosyalizm Kazanacak!
/ SEP / SDH’den Ankara’da 8 Mart Eylemi

SDH’den Ankara’da 8 Mart Eylemi

on 8 Mart 2013 - 21:10 Kategori: SEP
8 Mart, 2013

Sürekli Devrim Hareketi her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart’ı etkili bir eylemle geçirdi. Günler öncesinden “Kadınlar yemek değil, devrim yapar” sloganı etrafında yürütülen 8 Mart çalışmaları bugün Yüksel caddesinden Sakarya Caddesine yapılan yürüyüşle tamamlandı.

Yüksel Caddesinde, “Kadınlar Yemek Değil Devrim Yapar” pankartının arkasında biraraya gelen SDH’liler, yürüyüş boyunca sık sık “8 Mart kızıldır kızıl kalacak”, “Kadınlar yemek değil devrim yapar”, “AKP’den hesabı kadınlar soracak” sloganlarını attılar.

Sakarya Caddesinde basın açıklaması yapan SDH eylem boyunca çevreden yoğun destek aldı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Derya Koca şunları söyledi.

“Patronlar her yeni gün kârlarına kâr katarken kadınları ucuz iş gücü olarak kullanırken, erkek egemenliğini hayatın her alanına dayatırken kadınlar sessizliğe gömülmeyeceklerini mücadelelerde en ön saflarda yerlerini alarak ilan ediyorlar. İşte Mısırlı ve Tunuslu kadın emekçiler… Hayatlarını zindana çevirmeye çalışan diktatörlüklere karşı mücadeleyi büyütüyorlar”

AKP’nin kadın düşmanı politikalarına da değinen Koca, AKP adaletinin kadınları düşük ücretlerle, taşeron güvencesizliği altında, kölece çalıştırdığını diğer yandan onları erkek şiddeti ile başbaşa bıraktığını belirtti. Koca AKP’nin politikaları ile ilgili, “Başbakan her çıktığı ortamda üç çocuk doğurmamızı öğütlerken bizlerin yaşadığı sıkıntıları görmezden geliyor,  ancak biliyoruz ki kadınlar bu düzenin sahiplerine en iyi cevabı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde vereceklerdir” diye konuştu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili egemen sınıfların yaptığı dezenformasyonu da eleştiren Derya Koca, 8 Mart’ın içini boşaltılmasına ve onu sevgililer günü gibi boş bir güne benzetmeye çalışanlara yönelik tepkiyi dile getirdi.  Kadınların mücadele programına erkek karşıtlığını koyan ve kadınların ezilmesinin asıl nedenini örten feminist akımlara yönelik eleştirisini yönelten Koca, kadınların feminizmden ziyade tarihsel olarak mücadelelerinden feyz alabilecekleri figürlere ihtiyacı olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

“Kadınların, Alman devriminin önderi Rosa Luxemburg’u, ABD işçi sınıfının tarihinden Jones Ana’yı, Paris komününde kanının son damlasına kadar savaşan binlerce kadın komünarı hafızalarının bir köşesine not etmeleri gerekmektedir”

Basın açıklamasının ardından Sürekli Devrim Hareketi bürosuna kadar yapılan yürüyüş ile birlikte eylem sonlandırıldı. Eyleme İranlı mülteciler de destek verdi.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı