Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Tecavüze Karşı Yasa Yetmez AKP Gitmeli!

Tecavüze Karşı Yasa Yetmez AKP Gitmeli!

on 12 Şubat 2018 - 18:35 Kategori: Gündem, Kadın
Facebooktwitterlinkedin

Adana’da bir sokak düğününde 3 yaşındaki bir çocuğa yönelik istismarda bulunan ve bir davetli tarafından fark edilen Sedat K. çıplak bir şekilde kaçmaya çalışırken yakalandı. Sedat K.’nın götürüldüğü karakolun önünde toplanan mahalle halkı eylem yaptı. Sedat K. ise tutuklandı.

Ülkede oranları hayli yüksek olan tecavüz iğrençliği çocuk tecavüzlerinin yaygınlaşması ülkenin içine itildiği muhafazakarlaşma nedeniyle oluyor. AKP iktidarı kadın düşmanlığı motive ettikçe, kadınların cinsel obje olarak görülmesini teşvik ediyor ve zannettiği gibi kadınlar eve kapatılarak bu sorun çözülmüyor! Kadınlar ve çocuklar en çok aile içinde, yakın çevrede, kapalı kapılar ardında cinsel istismara uğruyor! Adana’da yaşanan olay da bir mahalle komşusu tarafından gerçekleştirildi. Çoğu durumda ise aile içinde yaşanan binlerce vaka gizli kalıyor. Çocuk istismarında basına yansıyan maalesef buzdağının görünen yüzü!

Adana’daki olayın ardından ülkede bir kez daha halk isyan etti.  etiketi ile sosyal medyada binlerce tweet atıldı. Tecavüz suçu Türkiye’de böylesine yaygınlaşmışken AKP’nin anlayışı yasaları kadın karşıtı uygulamaları yargının temel görevi haline getirdi desek yanlış olmaz. Hakimler hiçbir indirim gerekçesini kaçırmazken çoğu durumda zanlı serbest bırakılıyor . Böylece diğer vakalara cesaret veriliyor. Türkiye’de yasalar kadınlara ve çocuklara yönelik suçlarda çeşitli koruyucu hükümler içerse de AKP Türkiye’sinde uygulama yok! AKP’ye göre kadınlara yönelik şiddet, cinsel saldırı, tecavüz cezalandırılırsa muhafazakar doku hakim olamaz. Bu nedenle yargı kadınların katledilmesi ve tecavüze uğraması pahasına indirim hükümleri ve en hafif cezalarla suçları adeta teşvik ediyor. Yani hakim istese tutuklar, caydırıcı da olur. Ama eğer bir ülkede en tepedekiler “tecavüzcüsü kadınla evlensin bu iş kapansın” zihniyetini meclise kadar getirebiliyorsa ortaya çıkacak sonuç bellidir! Çocuklar da hedef olur kadınlar da!Saldırganlar cesareti yargıdan, hükümetten alıyor! Kadınların bile sesinin çıkartılmadığı bu adaletsizlik çemberinde konuşamayan, anlatamayan çocuklar istismarın hedefinde korkunç saldırılar yaşıyor. 

Adana’da yaşanan korkunç olay sadece duyabildiğimiz, görebildiğimiz. Kadınlar ve çocukların bu ülkede yaşayabilmesi için ülkedeki bu zehirli kadın düşmanı havadan kurtulmak zorundayız. Uygulama olmaksızın yasalar bir şey ifade etmez; AKP gitmeli!

Kadın düşmanı diktadan kurtulmak için kadınlar en öne!

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı