Sosyalizm Kazanacak!
/ Engin Kara / Saraya Kazanla, Kamu İşçilerine Çay Kaşığıyla!-Engin Kara

Saraya Kazanla, Kamu İşçilerine Çay Kaşığıyla!-Engin Kara

on 1 Ağustos 2019 - 12:00 Kategori: Engin Kara, Yazarlar

Kamuda çalışan işçiler için toplu sözleşme görüşmeleri epey uzadı. Görüşmelerden henüz bir anlaşma çıkmadı. Nasıl çıksın ki? AKP iktidarı, kamu işçilerine adeta alay edercesine komik rakamlar öneriyor!

İşçiler adına teklif sunan Türk-İş, seyyanen 300 TL brüt zam, ilk 6 ay için %15 zam, gelecek üç dönem 6 aylık dönemler için de enflasyon + 3 puanlık zam talebini iletti.

Hükümet ise son görüşmelerde ilk 6 ay için %5 zam, ikinci 6 ay için %4 zam önerdi. Haliyle masada bir anlaşma gerçekleşemedi.

Bu rakamlar, son 6 ay içerisinde%20 ile %15 arasında gidip gelen resmi enflasyon rakamları dikkate alındığında işçilerle dalga geçmekten başka bir şey ifade etmiyor. Gıda ürünlerinde enflasyonun %30’u aştığı da dikkate alınınca, Hükümetin teklifi bir milyona yakın kamu işçisini sefalete mahkûm etmek anlamına geliyor.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 2019’un ilk 5 ayında tam 2,5 milyar TL harcanmış durumda. Sarayın harcamaları rekor üstüne rekor kırıyor. Ülkeyi yöneten AKP iktidarı lüks ve şatafat içinde yaşarken, patronlara teşvik vb. adı altında yeni rant alanları açılırken, devlet bütçesinin yükü emekçilerin sırtına yükleniyor.

Saraylıların bir eli yağda bir eli balda. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine siyasi ipotek amacıyla atanan Bülent Arınç gibi isimler, daha göreve başlamadan %40 zam alıyor, maaşları 13 bin TL’den 18 bin TL’ye çıkartılıyor.

Ama sıra işçilere gelince, kesenin ağzı sıkı sıkı kapatılıyor. Enflasyonun üçte biri oranında zam öneriliyor.

Bunun adı yamyamlıktır! Bunun adı gaddarlıktır! Bunun adı çürümüşlüktür!

Bunun adı kapitalist sömürüdür!

Kamu işçileri, kendilerinin patronu olan ve işçileri canlarını çıkarıncaya kadar sömürmeye yeminli olan iktidara karşı, geçim koşulları ve talepleri için mücadele etmek zorundadır.

Sendikalar, anlaşma sağlanamazsa greve çıkacakları taahhüdüne uymak zorundadır. Türk-İş bürokratları, işçileri satmaya hazırlanıyorsa, kamu işçileri uyanık olmalıdır. Toplu sözleşme taleplerinin sonuna kadar arkasında durmalı ve hem işçiyi satma planı yapanlara hem de işçiyi köle yerine koyanlara ders vermelidir.

Birleşirsek Kazanırız!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı