Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Sağlık Emekçileri Tükenmenin Eşiğinde, İktidar Kendi Derdinde!

Sağlık Emekçileri Tükenmenin Eşiğinde, İktidar Kendi Derdinde!

on 2 Eylül 2020 - 19:22 Kategori: Gündem

Türkiye, iktidarın pandemi karşısındaki sorumsuzluğunun faturasını acı bir şekilde ödemeye devam ediyor. Vaka sayılarında büyük artışlar yaşanırken; Ankara örneğinde olduğu üzere sağlık sisteminin kapasitesi mevcut tabloyu taşıyamayacak noktaya gelmiş durumda. 

Geçtiğimiz günlerde TTB öncülüğünde Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu “Salgın Ağırlaşıyor! Tükeniyoruz!” başlıklı bir bildirge yayınlarken, “Salgınla mücadelede sağlık sistemimizin bu yükü kaldıramaz hale gelmeye başladığını görüyor ve sağlık çalışanlarının tükenmesinden kaygı duyuyoruz.” denilmişti.

İktidar, bugüne kadar TTB başta olmak üzere meslek örgütlerinden gelen bütün uyarıları kulak tıkarken; önlemleri artırmak bir yana tabloyu daha da ağırlaştıracak şekilde hareket etti. Turizmin apar topar açılması, çalışma yaşamında önlemlerin gevşetilmesi ve emekçilerin salgına rağmen patronların insafına terk edilerek yığınlar halinde çalıştırılmaları (Vestel ve Dardanel örneğinde olduğu üzere), Ayasofya açılışında yüzbinlerce kişinin salgın yokmuşcasına bir araya gelmesine müsaade edilmesi, ülkede hemen her muhalif etkinlik ve eylem yasaklanırken Erdoğan’ın Giresun Mitingi’nin pandemi yokmuşcasına yapılabilmesi… 

Kısacası iktidar ekonominin çarklarını döndürebilmek ve siyasal gücünü koruyabilmek adına salgını görmezden geldi. Ekranlarda, sosyal medyada ise tablonun ağırlaşmasının sorumlusu vatandaşmışcasına yapılan yorumlardan bolca bulmak mümkün. 

Sonuç ortada… Özellikle sağlık emekçileri meslek örgütlerinin de belirttiği üzere tükenme noktasında. Sağlık Bakanı, bugüne kadar 29.865 sağlık çalışanının koronavirüse yakalandığını, 52 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini açıkladı. 

Öte yandan yoğun iş yükü sağlık emekçilerini artık çalışamaz hale getiriyor. İktidarın umursamazlığı karşısında sağlık emekçileri kaderlerine terk edilmişlik hissini daha yoğun bir şekilde yaşamaya başlıyorlar. Bu konuda Sağlık Emekçileri Sendikası geçtiğimiz günlerde sağlık emekçilerinin sorunlarını basın açıklamasıyla dile getirmişti. Fakat her zamanki gibi iktidardan çıt yok!

Kimi emekçilerse sorunlarını sosyal medyada dile getirmekten kaçınmıyor. Çanakkale’de pandemi hastanesi olarak hizmet veren 18 Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi yoğun bakım servisinde, emekçilere kurtlu yemek verildiği bir sağlık emekçisi tarafından dile getirilmişti:

Pandemiden önce, iktidarın kendisi artık bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Emekçilerin seslerine kulak tıkayan, pandemiye karşı büyük özverilerle çalışan ancak emeğinin karşılığını alamayan sağlık emekçilerini yüz üstü bırakan, kendi siyasal bekasını toplum sağlığının önüne koyan iktidar pandemiyle mücadele edemez. 

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı