Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Rusya’da Emeklilik, Ortalama Yaşam Süresinin Üzerine Çıkacak

Rusya’da Emeklilik, Ortalama Yaşam Süresinin Üzerine Çıkacak

on 18 Haziran 2018 - 12:05 Kategori: Dünyadan

Erdoğan’ın model rejimi Rusya’da emekçi düşmanlığı ve otokrasi emekçilere bir saldırı daha hazırlıyor. Putinizmin karikatür iktidarı emeklilik yaşını Rus halkının ortalama yaşam süresinin üstüne çıkartacak bir yasayı ülkenin gündemine getirdi.   Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev geçtiğimiz perşembe günü Rusya’da emeklilik yaşının yükseltilebileceğini duyurdu. Medvedev emeklilik yaşının neden yükseltildiği ile ilgili gelen sorulara yaptığı açıklamada Rusya’nın demografik eğiliminin kötüye gittiğini çalışan sayısının azalıp emekli sayısının arttığını dolayısıyla gelecekte emeklilik ücretlerinin ödenmesinde sorunlar yaşanabileceğini vurguladı. Yani, nüfusun yaşlandığı için azalan emekçi nüfusun ücretlerin artmasına neden olabileceği için halkı ölene kadar çalışmaya mahkum edeceğini açıklamış oldu. Tasarı yasalaşırsa Rus halkı kelimenin tam anlamıyla “mezarda emekli” olacak. 

Mezarda Emeklilik

Rusya’da yapılması planlanan değişiklikle emeklilik yaşının erkekler için 2028 yılına kadar 65 yaşa, kadınlar için 2034 yılına kadar 63 yaşa çıkarılacağı duyuruldu.

Dünya Sağlık örgütünün verilerine göre Rusyadaki erkeklerin ortalama yaşam süresi 66 kadınların ortalama yaşam süresi 77 yaş civarında.

Beklenen düzenleme Dünya Sağlık Örgütünün Rusya’daki erkekler için paylaştığı tahmini yaşam süresinin sadece bir yıl altında kalıyor.

İnsanca çalışma koşullarının, çalışma saatlerinin sağlanmadığı mevcut ekonomik sistemde birçok ülkede benzeri uygulamalarını gördüğümüz emeklilik yaşının yaşam süresiyle burun buruna getirilme durumunu Rusya’da da yeni düzenlemeyle görüyoruz.

Rusya Emek Konfederasyonu’nun açıklamaları

Rusya Emek Konfederasyonu’nun (KTR) açıklamalarına göre Rusya’nın 60’dan fazla bölgesinde ortalama yaşam süresi erkeklerde 65 yaşın altında kalıyor.

KTR yapılacak yeni düzenlemeyle erkeklerin %40’ının kadınlarınsa %20’sinin belirtilen emeklilik yaşına kadar yaşayamayacağını söylüyor.

Dolayısıyla emeklilik yasasında duyurulan yaş düzenlemesiyle insanların büyük bir kısmının emeklilik maaşı alamayacak olmasına rağmen yıllarca çalışacağı görülebiliyor.

Açıklamanın zamanlaması

Bu sene Rusya’da düzenlenmekte olan Dünya Kupası’nın yarattığı ortamda ve açılış maçında Rusya’nın Suudi Arabistan’ı 5-0 yenmesinden sonra yaşanan çoşkudan faydalanır biçimde Dmitry Medvedev tarafından açıklanan emeklilik yaşı düzenlemesi büyük tepki çekmeye devam ediyor.

Emeklilik yaşını uzatıp ortalama yaşam süresinin üzerine çıkaran mevzuat tasarısı ve katma değer vergisinin %20 artmasını öngören yasa tasarısının Dünya Kupası’nın yarattığı heyecandan faydalanarak çıkarılması dikkat çeken ayrıntılardan biri oldu.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı