Sosyalizm Kazanacak!
/ Engin Kara / Polis Devletine Adım Adım – Engin Kara

Polis Devletine Adım Adım – Engin Kara

Her önemli toplumsal olayda diktatörlüğün sertliğini bir adım daha ileri götüren AKP iktidarı, “İç Güvenlik Paketi” ile polis devleti yolunda son adımları atıyor. Bu gece (21 Şubat) kabul edilen 10 madde ile İç Güvenlik Paketi yasalaşmaya başlamış oldu.
on 22 Şubat 2015 - 21:55 Kategori: Engin Kara, Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Her önemli toplumsal olayda diktatörlüğün sertliğini bir adım daha ileri  götüren AKP iktidarı, “İç Güvenlik Paketi” ile polis devleti yolunda son adımları atıyor. Bu gece (21 Şubat) kabul edilen 10 madde ile İç Güvenlik Paketi yasalaşmaya başlamış oldu.

AKP grubu, paketi mecliste görüşmeye sunmak için epey uzun bir süre beklemek zorunda kalırken bu hafta başlayan görüşmeler, üç muhalefet partisinin de pakete karşı adımlar atmasını ve sokaklardaki önemli protestoları ortaya çıkardı. Ancak AKP grubu, dün gece ilerleyen saatlerde TBMM Genel Kurulu’nda paketin maddelerini birer birer geçirmeye başladı. Gece boyunca toplam 10 madde kabul edilirken eylemlerde “yüzünü tamamen veya kısmen kapatmak” şeklinde yaratılacak olan suç da kabul edilen 10 madde arasında yer alıyor.

 

Dün gece başlayan oylamalar öncesinde gün içerisinde Taksim’de sol yelpazenin geniş bir kesiminin birkatılımıyla kitlesel bir eylem yapılmıştı. Katılımın yüksek olduğu görülen eylem, toplumda paketin yarattığı tepkiselliği gösterir nitelikteydi. Akşam saatlerinde ise mecliste oylamanın başlamasıyla, eylemlere ev sahipliği yapan yer bizzat TBMM Genel Kurulu oldu. HDP, CHP ve MHP milletvekilleri konuşmalarında paketi eleştirirken CHP’li Levent Gök, bu paketin bir darbe niteliğinde olduğunu söyledi.

HDP milletvekilleri ise oylamalar esnasında kürsü önünde oturma eylemi yaptı. HDP’liler bu eylemleri boyunca “Berkin Elvan, Ali İsmail, Nihat Kazanhan için buradayız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz?” sloganları attı. Bazı vekiller ise paketteki “yüz kapatma” adı altında yaratılmak istenen suça karşı yüzlerini fularla kapatarak katıldı.

AKP dışında mecliste grubu bulunan tüm partilerin çeşitli protestolarına karşı, AKP grubu ısrarla hiçbir şey olmamış gibi görüşmeleri sürdürerek paketin maddelerini teker teker oylamaya sunarak kabul etti. Pakette yer alan 132 maddeden 10’u bu geceki görüşmelerde kabul edilmiş oldu. Kalan maddelerin ise 6 Mart’a kadar AKP tarafından dayatılacak aralıksız görüşmeler ve oylamalar sonucunda yasalaşması bekleniyor.

Kabul edilen maddelerin arasında eylemlere yüzünü kısmen veya tamamen kapatarak katılmanın suç üçsayılarak 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis ile cezalandırılması; yargı kararı olmaksızın polisin ev-üst araması yapabilmesi; demir bilye ve sapan taşımanın hapis cezasına yol açması; kanunun suç saydığı (ki neyin suç olup olmadığının, geniş yetkilerle bezenen emniyet güçlerinin takdirine bırakılması olasıdır) nitelik taşıyan pankart, döviz, resim vb. taşıyanların 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması gibi hükümler bulunuyor.

AKP “polis devleti” yolunda iç güvenlik paketine büyük önem atfediyor. Muhalefet de öyle. AKP’nin derdi polisin istediği gibi insan öldürebileceği; bunun sonucunda kimsenin katile hesap soramayacağı; yargısal işlevin büyük ölçüde polis eliyle gerçekleştirileceği; işçinin, öğrencinin, kadınların sesini çıkaramayacağı bir diktatörlük yaratmak. Muhalefet bileşenleri ise AKP’nin diktatörlük yasasına karşı sokakta, üniversitelerde, fabrikalarda, mecliste mücadeleyi sürdürüyor.

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı