Sosyalizm Kazanacak!
/ Enternasyonal / Pakistan Ordusu Katliam Yaptı; Devrimci Marksist Lider Ali Wazir Derhal Serbest Bırakılsın – Güneş Gümüş

Pakistan Ordusu Katliam Yaptı; Devrimci Marksist Lider Ali Wazir Derhal Serbest Bırakılsın – Güneş Gümüş

on 30 Mayıs 2019 - 15:21 Kategori: Enternasyonal, Güneş Gümüş, Yazarlar
Facebooktwitterlinkedin

26 Mayıs Pazar günü Pakistan’ın Kuzey Veziristan eyaletinde barışçıl bir protestoya ordu tarafından açılan ateş sonucu 13 eylemci hayatını kaybederken 30’u da yaralandı. Yaralananların birçoğunun durumunun kritik olduğu bildiriliyor. Devrimci Marksist The Struggle (Mücadele) örgütünün liderlerinden olan, aynı zamanda Pashtun Tahafuz (Savunma) Hareketi (PTM) lideri de olan milletvekili Ali Wazir ise bir yaralıyı kurtarmaya çalışırken gözaltına alındı. Ali Wazir yoldaş halen ağır işkence altında ve bir ayağı kırık olarak hayati önemdeki ilaçlarını kullanamadığı bir durumda tutuklu bulunuyor. Mahkeme Ali Wazir’in 8 gün gözaltında kalmasına karar verdi. Pakistan anti-terör birimleri bu durumlarda gözaltındakilere karşı yoğun işkence uygulamasıyla biliniyor. PTM’nin diğer lideri milletvekili Muhsin Dawar ise ordu tarafından firari olarak ilan edildi. Dawar cesur biçimde aynı bölgede oturma eylemine devam ediyordu ki onun da gözaltına alındığı yönünde haberler geliyor. Ordu bölge halkının reaksiyonunu engellemek için tüm cep telefonu ağlarını kapattı ve sokağa çıkma yasağı ilan etti. Ne var ki Veziristan ve Pakistan genelinde Ali Wazir ile dayanışmak ve katliamı protesto etmek için eylemler düzenleniyor.

Pakistan ordusu son dönemde Pakistan’daki bozuk düzende ipleri iyice eline almış durumda. Ordu istediği kişiyi başbakan yapmayı başarmış, Hindistan ile girilen “it dalaşından” “zafer”le çıkmıştı. Bu arada burjuva medya da tamamen ordunun yalan haber tekeline girdi. Bu şekilde kendisine iyice güveni artan Pakistan ordusu PTM liderliğini aleni bir şekilde tehdit etmeye başlamıştı. Geçen ay ordu sözcüsü hareketi hedef alarak “zaman doldu” çıkışını yapmış ve yapacakları katliamın işaretini vermişti.

Pakistan medyası utanç verici bir şekilde katliamdan ötürü Ali Wazir ve PTM’yi suçlarken sosyal medya ve youtube’da dolaşan videolarda ordunun barışçıl eylem yapan sivil halkın üzerine ateş açtığı görülüyor. Bu aleniliğe rağmen ana akım medya Ali Wazir ve Muhsin Dawar’ı Hindistan ya da Afganistan’ın ajanı olmakla suçluyor.

Ali Wazir’in tutuklanması kanunlara aykırıdır, çünkü Wazir’in ancak meclisin oylarıyla kaldırılmasına karar verebileceği dokunulmazlığı mevcuttur. Ama Pakistan’da yasaların değil tiranların orman kanunlarının geçerli olduğu görülmektedir. Burjuva medyanın yalan haberler üzerinden yaptığı kışkırtmalar dikta sistemlerinin tipik özelliği durumunda.

Peştun Hareketi

Pakistan’ın ikinci büyük etnik grubu olan Peştun halkı çoğunlukla Afganistan sınırı yakınlarındaki Veziristan bölgesinde yaşıyor. Bu bölge Pakistan devletinin gözetiminde cihatçı fanatizmin merkez üssü haline getirildi. Arap, Afgan ve Orta Asyalı militanlar bölge halkına büyük acılar yaşattılar. Örneğin Ali Wazir’in babası, abisi ve çok sayıda akrabası bu çeteler tarafından katledildi. Pakistan ordusu ve istihbarat servisi ise bırakın halkı korumayı bu cihatçılarla iç içe geçmiş durumda. Yaşanan onca kaçırma ve katliamdan sonra Peştun halkı içerisinde PTM hareketi doğdu ve geçtiğimiz yıl büyük bir kitleselliğe ulaştı. Nitekim 26 Mayıs’taki katliam da bir kaçırılma olayına karşı yapılan oturma eylemi sırasında gerçekleşti.

PTM liderliği homojen olmasa da sol ve sosyalist isimler olan Muhsin Dawar ve Ali Wazir öne çıkan lider durumunda. PTM bir yandan İslamcı cihatçılar ve Pakistan devleti ile uğraşıyorken diğer yandan Peştun milliyetçi gericiliği ile de mücadele etmek zorunda. Diğer taraftan halk savunma kampanyasının içinin yoksul halkın özlem ve talepleriyle doldurulması sonucu PTM kısa sürede büyük halk desteği kazandı. Bu sayede Ali Wazir ve Muhsin Dawar bağımsız sosyalistler olarak milletvekili seçildiler. PTM’nin Pakistanlı bütün emekçilere ve bu arada ezilen diğer uluslara seslenebilmesi bu mücadelenin sonucunu belirleyecektir. Gelgelim Pakistan ordusu önündeki son engel olarak gördüğü yoksul Peştun halkı direncini kırmak için gözünü karartmış durumda. Bu son katliam da Pakistan devlet terörünün acımasızlığının son örneği oldu. Şimdi Ali Wazir ve Muhsin Dawar’ın tutuklanması yoluyla hareketi durdurmaya çalışacaklar. Diğer taraftan Peştun halkının acıları çok derin, yoksulluğu çok fazla. Ali Wazir’ler hapse atılsalar da katledilseler de mücadeleleri kendi dinamiğini yaratacaktır. Halk düşmanlarının baskıları ancak ve ancak geçici olarak emekçilerin gücünü frenleyebilir. Bu arada bizlere düşen Ali Wazir yoldaş ve diğerleri etrafında yürütülen uluslararası dayanışmaya tam destek vermektir.

ALİ WAZİR VE MUHSİN DAWAR DERHAL SERBEST BIRAKILSIN!

KATLİAMIN SORUMLULARI HESAP VERSİN!

PTM ÜZERİNDEKİ BASKILAR SON BULSUN!

FANATİK KÖKTENDİNCİLERE KARŞI MÜCADELE!

EMPERYALİST KAPİTALİZME VE TİRANLARINA KARŞI SONUNA KADAR MÜCADELE!

YAŞASIN ENTERNASYONAL DAYANIŞMA!

Facebooktwitterlinkedin
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı