Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Operasyon Başladı: Şii Milisler Ve Irak Ordusu Tikrit’e İlerliyor

Operasyon Başladı: Şii Milisler Ve Irak Ordusu Tikrit’e İlerliyor

on 2 Mart 2015 - 19:01 Kategori: Dünyadan, Gündem

Irak devlet televizyonu El Irakiye, IŞİD’e karşı operasyonun başlatıldığını açıkladı. Operasyona Şii milislerin yanı sıra Sünni savaşçıların da katıldığı duyuruldu. Özellikle Tikrik merkezli başlatılan operasyon sonrasında, kentten dumanların yükseldiği ve ağır top saldırısının devam ettiği ifade edildi.

                                     Tikrit Operasyonu Ne Anlama Geliyor?

Tikrit; Bağdat, Felluce ve Ramadi şehirlerinin kuzeyinde; Kerkük ve Erbil’in güneyinde bulunuyor. Tikrit’in kuzeyinde ise belki de Irak’ın en stratejik bölgesi olan Beyci petrol rafinerisi var. Yani Tikrit öyle bir yerde ki, Irak merkezi hükümeti ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında bir köprü vazifesi görüyor. Köprünün bir tarafında Irak ordusu, diğer tarafında peşmerge, ortasında ise IŞİD…

Peki operasyon IŞİD’in Tikrit’ten temizlenmesini sağlayabilir mi? Irak ordusunun mevcut gücünün IŞİD’in Tikrit’ten çıkartılmasına yetmeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz; zira Musul savaşında Irak ordusunun neredeyse kurşun atmadan şehri terk etmesi orduya güvenilmemesi için yeterli bir neden oldu. Bu yüzden Irak ordusuna özellikle İran destekli Şii milisler yardım ediyor. Hatta BBC’ye açıklamalar yapan Şii milislerinden bir yetkili, İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanı Kasım Süleymani’nin operasyona aktif olarak katılmak için Süleymaniye’ye geldiğini açıkladı. Elbette İran’ın bu hamlesini Ortadoğu’da artmakta olan nüfuzunu ve Irak’taki etkisini korumak olarak değerlendirebiliriz. Her ne sebeple olursa olsun savaş sahasında deneyimli olan Şii milislerin desteklediği Irak ordusunun yabana atılmayacak bir güç olduğunu vurgulamak lazım. Sadece Şii milisler değil bölgedeki IŞİD karşıtı Sünni unsurlar da operasyona  destek veriyor.  Ha1tta, Kurdpress haber ajansına demeç veren Şengal Savunma Güçleri Enformasyon Sözcüsü Raşid Davud, YPG’nin eğittiği Kürt güçlerinin de Irak ordusuna destek verdiğini ve Irak Ordusunun içerisinde 1500-2000 civarında Kürt milis gücünün bulunduğunu ifade etti.

Böyle bir destekle “modifiye” edilmiş Irak ordusu 28 Şubat’ta Tikrit’e araçla yaklaşık 20 dakikalık mesafede olan Dur kentine girdi. Amerikan kaynakları da, koalisyon kuvvetlerinin havadan sürekli bombaladığı IŞİD mevzilerinde büyük kayıplar yaşandığını açıklıyor. Son gelen bilgiler oldukça çarpıcı. Irak ordusu ve Şii milislerin Dur kentinden ilerlemeye devam ettiği ve Tikrit’in her an IŞİD’den temizlenebileceği söyleniyor. Elbette IŞİD bu kadar stratejik bir şehri Musul’dan altı saatte temizlediği Irak ordusuna kolaylıkla hediye etmeyecektir. Tikrit savaşı hızlı gelişiyor; ancak kolay sonuçlanması beklenemez.

   Sonuç: Etnik, Mezhepsel Gerilimler Devam Ettiği Sürece Askeri Operasyonlar IŞİD’i Bitirmeye Yetmeyecektir!

Tikrit operasyonu, Musul’a yönelik uzun zamandır yapılması planlanan operasyonun son adımı olarak değerlendirilebilir; ancak altını çizerek belirtmek gerekir ki,  Irak ordusu Tikrit’i kurtarıp kısa ve orta vadede nihai hedef olarak görülen Musul’u alsa bile IŞİD’in sahadan salt askeri yöntemlerle silinmesi imkansız. IŞİD şu ana kadar altı ayda 600 kilometre kare toprak kaybetti; ama kaybettiği topraklardaki halklar hâlâ tedirgin. Zira IŞİD’in rahatlıkla ele geçirdiği bölgelerdeki halklar IŞİD’e yardım etmekle suçlanıyor. Bu yüzden Şii milislerin kendilerine yönelik katliama girişmesinden korkan Sünniler bölgeyi terk ediyor. Gayet tabii bu da IŞİD’in işine geliyor. Şiilerin en büyük otoritesi Ayetullah El Uzma Ali Sistani her Sünni’nin IŞİD’ci olduğu algısını yıkmak için 20 maddelik bir uyarı bildirisi yayınladı ancak bu bildirinin etkili olduğunu söylemek şimdilik zor.

Kısacası Irak’ta da Suriye’de de değişen bir şey yok. Mezhepsel gerilimler üzerinden rant sağlayan IŞİD gibi örgütler sahada bu gerilimleri kullanarak nüfuz elde etmeye devam ediyor. Mezhepsel fay hatları sürekli yeni depremler yaratıyor. Emperyalizm ise bu vekalet savaşlarında vekil tayin ettiği siyasetler üzerinden halklarla kumar oynamaya devam ediyor!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı