Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / ODTÜ'de Şenliklerin Düzenlenmesi İçin Dayanışma Büyüyor!

ODTÜ'de Şenliklerin Düzenlenmesi İçin Dayanışma Büyüyor!

on 14 Nisan 2019 - 11:04 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Bu yıl 33. kez düzenlenecek olan ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği ODTÜ Rektörlüğü tarafından iptal edildi. Göreve geldiği günden itibaren okul topluluklarının ve siyasi faaliyet yürüten kurumların üzerinde baskı ve engellemeleriyle tanınan Verşan Kök bu yasaklara bir yenisini ekledi. Bu yıl özellikle Kültür ve Kongre Merkezi’nde toplulukların etkinlik yapmasını engellemesiyle ve Tayyip Erdoğan’a tadilat bahanesiyle kapatılan Kültür ve Kongre Merkezi’nin bütün imkanlarını seferber etmesiyle tepki toplayan ODTÜ Rektörlüğü okulda birçok öğrenciye etkinlik yapmak, topluluk masası açmak gibi nedenlerle soruşturma açmasıyla da eleştirilerin odağı oluyor.

ODTÜ’de yıllardır öğrenci topluluklarının kolektif üretimlerini sergilediği Uluslararası Bahar Şenliği’nin yasaklanmasından sonra onlarca sanatçı ve okul topluluğunun şenliklerin yapılması yönündeki dayanışması ODTÜ Rektörlüğü’ne geri adım attıracak gibi görünüyor. Moğollar, Ferman Akgün, Niyazi Koyuncu, Müfit Can Saçıntı, Haluk Levent, Sabahat Akkiraz, Pera, Berna Laçin, Dengin Ceylan, Genco Erkal, Bulutsuzluk Özlemi, Ezginin Günlüğü, Levent Üzümcü, Gaye Su Akyol, Mor ve Ötesi, Peyk, Aylin Aslım, Hüseyin Turan, Kurtalan Ekspres, Erdal Erzincan, Leman Dergi Grup, Grup Seksendört, Şevval Sam, Sevinç Eratalay, Onur Akın, Bülent Emrah Parlak gibi sanatçıların ücretsiz katılım ve şenliklerin gerçekleştirilmesi için maddi destek açıklamaları gelmeye devam ediyor. Elbette ODTÜ Rektörlüğü’nün söylediği “Maddi olanaksızlıklar yüzünden şenlikler gerçekleşmeyecektir.” açıklamasının ise sadece bahane olduğu öğrencilerin bildiği bir gerçek. Öğrencilerin birlikte ördüğü ve baskı-yasak atmosferinin yükseldiği atmosferde politik bir anlam taşıyan şenliklerin yasaklanmasındaki asıl amacın maddi yetersizlik değil şenliğin ortaya çıkardığı heyecan olduğu biliniyor.

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) tarafından paylaşılan ODTÜ Toplulukları ve siyasi kurumların imzacısı olduğu duyuru ve çağrı metninde ise “Karşılaştığımız bu baskı uzun zamandır diğer topluluklar üzerindeki engelleme ve kısıtlamalardan bağımsız değildir. Yıpratılmak istenen yalnızca şenlik değil öğrencilerin yıllardır elleriyle ördüğü ODTÜ kültürüdür. Bu kararı alanlar bilmelidir ki, bizler ODTÜ Öğrencileri olarak 32 yıllık ortak üretimin, emeğin ve kültürümüzün somut bir karşılığı olan Bahar Şenliklerinin sınırlandırılarak iptal edilmesini reddediyoruz.” cümleleri şenlik yasağına karşı topluluklarının dayanışma içerisinde hareket edeceğinin bir göstergesi oldu.

ODTÜ’de yıllardır mücadele veren devrimci gençlik örgütü Marksist Fikir Toplulukları’nın şenliklerinin iptal edilmesi yönünde yaptığı açıklamada ise 16 Nisan Salı günü ODTÜ Rektörlüğü önünde şenlikleri savunmaya yönelik protestoya çağrı yer aldı:

“Rektörlüğün şenlik yasağı kampüsümüzdeki topluluklar, öğrenciler üzerindeki baskı politikalarının bir örneği. Kampüsün bütün imkanları şirketlere, patronlara sunulurken öğrenci faaliyetlerindeki bu baskıları kabul etmiyoruz. Yasakların, engellemelerin gelenek haline geldiği siyasi atmosferde mücadele azmi, umut ve irade bizleri güçlendirecek unsurlar. Bu yüzden bütün ODTÜ öğrencilerini 16 Nisan Salı günü şenlikleri savunmaya rektörlük önüne bekliyoruz.”

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı