Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / METAL GREVİ YASAKLANDI!

METAL GREVİ YASAKLANDI!

on 26 Ocak 2018 - 08:26 Kategori: Gündem

Metal işkolunda Birleşik Metal-İş, Türk Metal ve Çelik-İş sendikaları tarafından alınan ve yaklaşık 150 bin işçiyi kapsayan grev, AKP Hükümeti tarafından “milli güvenlik” bahanesiyle yasaklandı.

Metalde TİS görüşmelerinin tıkanması sonucu ilan edilen grev 2 Şubat’ta başlayacaktı. Üç sendikanın da grev ilan etmesinin ardından metal patronlarının örgütü MESS lokavt ilan etmişti.

Metal patronlarının sürecin başından bu yana grev yasağına güvendiği biliniyor. MESS işçilere sefalet koşulları dayatırken, metal işçileri grev sloganını yükseltmişti. İlan edilen grevler 2 Şubat’ta başlayacaktı. Ancak işçi düşmanı AKP iktidarı, grev tarihini bile beklemeden grevleri 1 hafta öncesinden yasakladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grev düşmanlığını iyi biliyoruz. Erdoğan, patronları OHAL konusunda teselli etmeye çalışırken, “Merak etmeyin OHAL’i grevleri yasaklamak için kullanıyoruz” demişti. Nitekim OHAL döneminde 2017 senesinin ilk 6 ayında 5 önemli grev Hükümet tarafından yasaklanmıştı. AKP bu defa da MESS’in talimatları doğrultusunda metal grevini yasakladı.

Grevler, yasadaki anti-demokratik “grev erteleme” hükmü eliyle yasaklandı. Adı grev erteleme olan bu işlem, grevin tekrar başlamasını engellediği için grevin yasaklanması anlamına geliyor.

Metal işçileri, TİS sürecinde patronların 3 yıllık sözleşme ve sefalet ücreti dayatmalarına isyan bayrağını açmıştı. Birleşik Metal-İş sendikası ilk baştan itibaren grev sinyalleri verirken, 2015’teki metal fırtına anıları taze olan ve tabandaki işçilerin basıncını hisseden Türk Metal ve Çelik İş sendikaları da grev kararı almak zorunda kalmıştı.

Metaldeki üç sendikanın da birlikte aldığı grev kararı toplamda 150 bine yakın işçiyi kapsıyordu. Kritik bir grevdi. Başından bu yana vurguladık; grevin yasaklanması tehlikesi çok büyüktü ve metal işçilerinin yasağa karşı hazırlanması gerekiyordu. Şimdi grev daha başlamadan yasaklandı.

Metal işçileri haklarına, ekmeğine, özgürlüklerine ve geleceğine sahip çıkmak için grev yasağını söküp atmak zorunda. Grev yasağına karşı fiilen grev örgütlenmeli. Grev kaçkınlığı yapacak sendika yöneticilerine karşı metal işçileri fabrikalarda kendi grev komitelerini kurmalı.

Grev Yasağını Söküp Atmanın Tek Yolu Greve Çıkmak!

MESS Emretti, AKP Yasakladı!

Kahrolsun OHAL, Kahrolsun Grev Yasakları!

Kahrolsun Patron Dostu, İşçi Düşmanı AKP Hükümeti!

İşgal, Grev, Direniş!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı