Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Madımak Katliamı’nın 24. Yılı: Katiller İktidarda

Madımak Katliamı’nın 24. Yılı: Katiller İktidarda

on 2 Temmuz 2017 - 12:11 Kategori: Gündem
Facebooktwitterlinkedin

2 Temmuz 1993’de 33 insanın, organize bir güruh tarafından Sivas’taki Madımak Oteli’nde diri diri yakılmasının üzerinden 24 yıl geçti. Peki, bu süreçte neler yaşandı? Katliamda hayatını kaybeden canların aileleri, sanıkların yargılanması için büyük bir mücadele verseler de, 2012 yılında dava zamanaşımına uğratıldı. Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın yorumu ise “Vatana millete hayırlı uğurlu olsun” oldu. Katillerin avukatları, ödül olarak AKP’den milletvekilliği kazandı!

Sivas’ta katledilen şair Metin Altıok’un kızı CHP’li milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a bir soru önergesi verdi. Önergede “Sivas Katliamı hükümlülerinin torba yasalarla sessiz sedasız serbest bırakılmasına dair bir çalışma mı yürütülmektedir?” sorusunu ileten Akatlı’ya sorusunun “kişisel ve uzun” olduğu söylenerek önergesi geri iade edildi. AKP iktidarı dün de, bugün de katillere sahip çıkmaya ve Sivas şehitlerinin aileleriyle, onların acılarıyla dalga geçmeye devam ediyor.

Madımak’ı yakanların avukatlardan olan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi geçtiğimiz günlerde Adalet Yürüyüşü için “Biz yollar yapıyoruz. Yolları millet için yapıyoruz. Teröristler yürüsün diye değil.” dedi.

İktidarları için hırsızlık, katillik dâhil her türlü yola başvuranlar, önce insan yaktırıp sonra yakanları koruyanlar bugün de aynı yolu yürüyorlar. Sivas’ta yakanların mirasçıları olan AKP iktidarı bugün de toplumsal muhalefeti baskılıyor, terörist ilan ediyor; yetmediğinde muhalif gazetecileri, milletvekillerini tutukluyor; o da yetmediğinde insanların canına kast ediyor. Hem ülke içinde hem de Ortadoğu’da milyonları ateşin içine sürüklüyor.

Sivas’ta yakanların ve bugün milyonları ateşe sürükleyenlerin karşısında mücadelemiz devam ediyor!

Madımak katliamı zamanaşımıyla aklanamaz!

Katiller de, katilleri koruyanlar da hesap verecek!

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı