Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Lise Tercihlerinde İmam Hatip Zorbalığı!

Lise Tercihlerinde İmam Hatip Zorbalığı!

on 3 Temmuz 2018 - 12:48 Kategori: Gündem

Liseye Geçiş Sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından 1 milyon öğrencinin tercih süreci başladı. Okul tercihlerini 2-13 Temmuz günleri arasında yapacak öğrenciler, 5 tercihten birine imam hatip lisesini yazmak zorunda

illi Eğitim Bakanlığı (MEB), LGS’den önce yapması gerektiği uyarıları sınav sonrası gecikmeli yayımladığı ‘LGS tercih kılavuzunda’  İmam Hatip Liselerinin yazılmasını zorunlu kıldı. Kılavuza göre öğrenciler bir okul türünde en fazla üç tercih yapabiliyor. Son zamanlarda İmam Hatip Liselerinin başarı ortalamalarının diplere vurması üzerine aileler çocuklarını farklı liselere yönlendireceklerinden tercih oranlarının azalması bekleniyordu. Adrese dayalı “yakın okul”, mahallelerde zoraki İmam Hatipleştirilen okullara çocukların gitmesini mecburi hale getirmişti.  MEB kılavuzunda bir zorbalığa daha imza attı.  

Kılavuzda, LGS’de derece alan ve ilk 120 bine giren öğrencilerin de imam hatip lisesi ve meslek lisesi tercihi yapmaları zorunlu olduğu yazıldı. 5 tercih hakkı olan ancak imam hatip lisesi tercihi yapmayan öğrencinin, nitelikli okul olarak adlandırılan ve sınavla öğrenci alan okulların ekranı açılmayacağı belirtildi.

Tercihler Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, liselere geçiş tercihleri bugünden itibaren 13 Temmuz’a kadar alınacak. Öğrenciler, merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecek. Liseye girişte kontenjanlar, yüzdelik dilim ve il sıralaması da belli oldu. Bilgilerin açıklanmasının ardından da sistem yoğunluktan kaynaklı olarak çöktü.

Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunacak. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihi yapabilecek. Tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek. Öğrenciler, ayrıca istemeleri halinde yerleştirmeye esas dördüncü nakil başvuru döneminde mesleki eğitim merkezlerini de tercih edebilecek.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı