/ Dünyadan / Kuzey Kore Gerilimi Kontrolden Çıkıyor

Kuzey Kore Gerilimi Kontrolden Çıkıyor

on 31 Ağustos 2017 - 20:41 Kategori: Dünyadan, Gündem

Japonya’nın üzerinden füze uçurarak Asya-Pasifik krizini yeni bir boyuta taşıyan Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-un bu denemeyle, perdeyi daha yeni açtıklarını, Japonya üzerinden yapılacak füze denemelerinin devam edeceğini söyledi. ABD ordusu Hawaii’de füze kalkanını denerken Başkan Donald Trump “Bütün seçenekler masada” tehdidinin ardından bu kez de tweet atarak “ABD 25 yıldır Kuzey Kore’yle konuşuyor, haraç ödüyor, konuşmak çözüm değil.” diyerek diplomatik olmayan seçeneklerin de masaya yatırıldığı sinyalini verdi.  (The U.S. has been talking to North Korea, and paying them extortion money, for 25 years. Talking is not the answer!)

Cumhuriyet’in haberine göre, Kuzey Kore füzesini vurmadığı için Patriot savunma sisteminin çalışıp çalışmadığıyla ilgili şüphelerin odağına oturan Japonya’dan üst düzey askeri kaynaklar, Reuters’e “ABD bize gelişmiş radar sistemleri vermiyor, bundan rahatsızız” dedi. Habere göre, Kuzey Kore tehdidine karşı Aegis savunma sistemini 2023’e dek kurmak isteyen Japon ordusu, ABD’nin kendisini yeterince desteklememesinden rahatsız. ABD’nin en gelişmiş teknolojileri yakın müttefikleriyle bile paylaşmaktan imtina ettiği yorumu yapıldı.

Kuzey Kore lideri, Donald Trump’ın tweetinin ardından bugün “Kimse bir an için bile Güney Kore’nin enkaza dönüşebileceğini aklından çıkartmasın” dedi. Dün Amerika Devlet Başkanı Donald Trump attığı tweetle diplomatik ilişkilerin sona erebileceği mesajını vermişti. Bugünse ABD Savunma Sekreteri James Mattis bir açıklama yaparak Kuzey Kore’yle diplomatik çözümlerin asla bitmeyeceğini belirtti.  Yine bugün Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ABD ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD’yi uyararak “diplomatik olmayan yolların asla masaya yatırılmaması gerektiğini çünkü sonuçlarının tahmin edilemez olduğunu” belirtti.

Ne Olmuştu?

Kuzey Kore, Salı günü Japonya üzerinden bir füze denemesi yapmıştı. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, önceki gün Japonya üstünden geçen balistik füzenin orta menzilli bir Hwasong-12 füzesi olduğunu ve geçen hafta ABD ve Güney Kore’nin ortak tatbikat yapmasına yanıt niteliği taşıdığını doğruladı. Kuzey Kore lideri Kim Jong son denemeyle ilgili “Kore Halk Ordusu’nun Pasifik operasyonunun ilk adımı ve Guam’a yönelik planlarımıza anlamlı bir girişti” dedi.

Son zamanlarda Kuzey Kore ve ABD arasındaki tansiyonun yükselmesinin en önemli sebebi ABD’nin Güney Kore’yle yıllık askeri anlaşmalar yapması ve ABD’nin askeri olarak Kore’de bulunması. Daha birkaç gün önce Donald Trump “Kuzey Kore bize saygı duymaya başladı. Ben de buna saygı duyuyorum.” demişti.

bolsevik.org

 

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı