Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Kayyım Atamalarına Cizre İle Devam Edildi: İrade Gaspına Karşı Kürt Halkı İle Dayanışmaya!

Kayyım Atamalarına Cizre İle Devam Edildi: İrade Gaspına Karşı Kürt Halkı İle Dayanışmaya!

on 30 Ekim 2019 - 21:46 Kategori: Gündem

cizre kayyım ile ilgili görsel sonucu
29 Ekim’de cumhuriyetin 96. Yılı kutlanırken Kürt halkının iradesinin gasp edilmesinin sembolleri haline gelen kayyım atamalarına devam edildi. Cizre Belediyesi iktidar tarafından kayyım atanan on üçüncü belediye oldu.
İçişleri Bakanlığı daha önce Diyarbakır Büyükşehir, Mardin Büyükşehir, Van Büyükşehir, Hakkari, Yüksekova, Kulp, Kayapınar, Bismil, Kocaköy, Karayazı, Nusaybin ve Erciş belediyelerine kayyım atamıştı. Mezopotamya Ajansı’na konuşan ve kayyım atandığını doğrulayan Cizre Belediye Eş Başkanı Mehmet Zırığ, 31 Mart seçimlerinde yüzde 77 oy alarak başkan seçilmişti. Zırığ’ın yerine Cizre Kaymakamı Davut Sinanoğlu görevlendirildi. Belediyelerine kayyım atandığını öğrenen Cizre halkı ve HDP Şırnak milletvekilleri, HDP binası önünde toplanarak yürüyüşe geçerken, polis kitleye çevik kuvvet cop ve kalkanlarla saldırdı.
Konuyla ilgili görevden alınan Belediye Başkanı Zırığ şunları dile getirdi: “Sabah saatlerinde bizim temizlik görevlilerimizi aramışlar. Belediyeye gitmeye çalıştık. Her taraf polis bariyerleriyle, panzerlerle kapalıydı. Daha sonra kalmış olduğum eve tebligat gönderildi. Muhtarın telefonu üzerine bunu öğrendim. Hala tebligatı görmüş değiliz. O esnada vekilimizle beraber belediyeye gitmek istedik. Hala görevimizin başında olduğumu, bugünün resmi tatil günü olduğunu ve bize tebliğ edilmemiş bir karara istinaden böyle bir şey yapamayacaklarını söyledim. Parti binasından çıkmamıza izin vermediler. Her taraf kuşatılmış durumdaydı. Biz de gitmek isteyince müdahalede bulunuldu. Ben ve bir vekilimiz hastaneye kaldırıldık. Çeşitli yerlerimizden darp aldık. Artık sözün bittiği noktadayız. Kanunun, hukukun ve yasanın olmadığı bir yerde yaşıyoruz. Tek adam rejimi, istediğini yapmaya çalışan, başarısızlığını hazmedemeyen bir hükümetle karşı karşıyayız. Çok da söylenebilecek bir şey yok, herkes görüyor…
…Özellikle bugün gerçekleşmesi bir soru işareti doğuruyor insanlarda. Artık halk ortada yok, egemenlik artık halkta değil tek adamdadır mesajıdır bu aynı zamanda. Bugün yaşananlar sadece Cizre özelinde değildir. Bir halka verilen mesajdır. Herhangi bir gerekçeleri de yok. Mevzuatlar zaten bellidir ama rafa kaldırılmış bir vaziyettedir. Bütün demokratik çevrelere, halkımıza söylemek istediğim şey; demokrasiden hiçbir zaman ödün vermeyeceğimiz, yılmayacağımızdır. Daha çok direneceğiz. Eninde sonunda kazanan demokrasi olacak.”
Diğer bütün kayyım atanan belediyelerde olduğu gibi Cizre’de de AKP’nin kayyımları geride bir borç dağı bırakmışlardı. HDP’li belediye eş başkanları 31 Mart sonrasında göreve geldiklerinde belediyenin 220 milyon 793 bin TL borcunun bulunduğunu ve kasasında sadece 20.000 TL nakit olduğunu açıklamışlardı.
Tam da cumhuriyetin kutlandığı bir gün Kürt halkının seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesi, ayrıca bunu protesto edenlere uygulanan polis şiddeti 96 yılın kısa bir özeti gibi. AKP iktidarı Kürt halkına inkar ve imha politikasından başka bir şey sunamayan onlarca yıllık devlet geleneğini daha da sertleştirerek sürdürüyor.
Kayyımlara, irade gaspına, baskılara, savaş politikalarına karşı Kürt halkı ile enternasyonalist dayanışmayı yükseltmek gerekmektedir. Özgürlüğe giden yol ezilen ulusların özgürlüklerine sahip çıkmaktan, baskıya karşı omuz omuza vermekten geçmektedir.
 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı