Sosyalizm Kazanacak!
/ Devrimci Perspektif / Katliam Sarmalına Karşı Ne Yapmalı?

Katliam Sarmalına Karşı Ne Yapmalı?

on 19 Mart 2016 - 20:45 Kategori: Devrimci Perspektif, Gündem
Facebooktwitterlinkedin

Bugünkü saldırıda şu ana kadar 5 kişi öldü; 7’si ağır 36 yaralı var. Saldırıyı IŞİD’in gerçekleştirdiği kesinleşti. AKP’nin ilk adımı ise yine şaşırtmadı. Katliamdan hemen sonra yayın yasağı geldi.  Sağlık Bakanı çıkıp “Canlı bombanın istihbaratla yakalanabilme zorluğunu insanımız da, kamuoyu da biliyor” diye açıklama yaptı. Bir kez daha görüldü ki AKP’nin güvenlik anlayışı sarayın ve AKP’li muktedirlerin güvenliğinden ibaret. Namlular, bombalar halka döndüğünde katliamları engellemenin bir yolu yok!

Katliamlar Ülkesi Olmayacağız!

Diyarbakır mitingi katliamı, Suruç katliamı, tren garı katliamı, Ankara katliamları ve son olarak Taksim katliamı… Tüm bu yaşananların, AKP’nin dış politik bataklığından kaynaklandığını vurgulamak lazım. güney sınırlarının cihatçı otobanına döndüğü, IŞİD’lilerin şehirlerde cirit attığı, Kürt hareketiyle oy uğruna çözüm masasının devrildiği sürecin sonunun katliamları getireceğini öngörmek için kâhin olmak gerekmiyor!

Tüm bu katliam sarmalının sonucunda AKP ne yapıyor? Açıkça “Biz saldırıları engelleyemeyiz”diyor. Öyle ya, devletin tüm kolluk kuvvetleri onların güvenliği için var! Yapabildikleri en iyi (!) şey yayın yasağı getirmek.

Bu katliam sarmalına karşı sokaklardan uzak durmak sorunun kıyısından dolanmak anlamına gelecektir. Sokakların boş kalması, toplumsal muhalefetin gündemden uzaklaşması AKP’nin en çok istediği şey olacaktır. Her katliamdan sonra AKP’nin, faturayı toplumsal muhalefete çıkartması bunun kanıtı olarak görülmelidir. Suruç katliamından sonra yüzlerce muhalifi tutuklayan; Kızılay katliamından sonra avukatları gözaltına alan; akademisyenleri hedef gösteren; yeni terör yasasını hazırlayarak sosyal medya kullanıcılarını bile “gerektiğinde” gözaltına almayı hedefleyen AKP iktidarına karşı tek çözüm mücadele etmek.

Önceki yıllarda AKP’nin iktidarda olduğu bir coğrafyada, sokaklarda güvenle dolaşmak imkânsız hale gelebilir demiştik. Bundan sonraki süreci öngörmek zor değil. Önümüzde fazla seçenek yok. Bugün şunu net bir şekilde söyleyebiliriz: en güvenli olarak görülen evlerde bile artık ölüm kol gezebilir. AKP iktidarı, kendi güvenliğini tehlikeye düşürecek durumlarda ülkenin tamamını ateşe atabileceğini defalarca gösterdi. Bu yüzden cesur ve akılcı davranmak durumundayız. Bizlerin, emekçilerin gidecek başka bir yeri yok. Bu toprakları yaşanabilir kılmak durumundayız.

bolsevik.org

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı