Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / İstanbul Üniversitesi: “Öğrencileri Değil Katilleri Yargılayın!”

İstanbul Üniversitesi: “Öğrencileri Değil Katilleri Yargılayın!”

on 21 Haziran 2019 - 14:24 Kategori: Gündem

İstanbul Üniversitesi’nde 2017 yılında gerçekleşen 10 Ekim anmasında, daha anma başlarken saldıran polis, 67 öğrenciyi gözaltına almıştı. Aralarında Marksist Fikir Toplulukları (MFT) üyelerinin de olduğu 67 öğrenci hakkında “izinsiz gösteri” iddiasıyla dava açıldı.

Bugün İstanbul 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan dava öncesinde Gençlik Örgütleri adliye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada “10 Ekim’i anmak suç değildir! Öğrencileri değil katilleri yargılayın!” vurgusu öne çıktı.

Basın açıklamasının yanısıra gözaltına alınan öğrencileri temsilen bir İstanbul Üniversitesi öğrencisi ile avukat Engin Kara da konuşma gerçekleştirdi. İÜ öğrencisi konuşmasında gözaltında yaşadıkları işkenceyi anlatırken, mücadeleye devam ettikleri vurgusunu yaptı. 

 

Av. Engin Kara: Asıl Kanuna Aykırı Davranan Polistir! Avuçlarını Yalayacaklar!

“Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa aykırı davranan öğrenciler değildir. 67 öğrenci, polis ve özel güvenliklerin saldırısında kanuna aykırı olarak gözaltına alınmıştır.

Öğrenciler çevik kuvvet otobüsünde, emniyette ve götürüldükleri hastanede işkenceye maruz kalmıştır.

67 öğrenci hakkında tek sayfa bir evrakla topluca hiçbir somut gerekçe gösterilmeden yurt dışına çıkma yasağı verilmiş ve bu yasak bir buçuk yıldan fazla süredir devam etmektedir.

Yazılan iddianamede kurgu bir olay hikayesi dışında bir suçlama bulunmamaktadır.

Ben de bir İstanbul Üniversitesi mezunu olarak biliyorum ki İÜ Rektörlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve mülki amirlerin üniversite gençliğine karşı bir ittifakı söz konusu. Senelerdir düzmece soruşturmalar ve düzmece davalarla gençliği sindirmeye çalışıyorlar.

Ancak şundan da eminim ki gerçekleri ve doğruları cesaretle haykırmaya devam eden bir gençlik olduğu müddetçe, katiller ve onlardan nemalanmaya çalışanlar avuçlarını yalayacak.”

Demet Koca: 10 Ekim’i Anmak Suç Değil, Görevimizdir!

Açıklamanın sonunda davaya çağrı yapan Demet Koca “10 Ekim’i anmak bizim için bir görevdir, biz bunu suç olarak kabul etmiyoruz. O gün bize yurt dışı yasağı verdiler. Ancak biz zaten bir yere gitmiyoruz. Biz sizi bu ülkeden gönderene kadar, eşitliğin, özgürlüğün ülkesini kurana kadar buradayız. 10 Ekim’i anmak bizim için bir onurdur.” ifadelerini kullandı.

Hakim Olmadığı İçin Duruşma Yapılamadı

Öğrencilerin yargılandığı 23. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi izinli olduğu ve yerine görevlendirilen hakim de başka duruşmalarda olduğu için duruşma yapılamadı. Öğrenciler ve avukatları mahkemeye mazeret bildirerek bir sonraki duruşmada ifade vereceklerini söyledi.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı