Sosyalizm Kazanacak!
/ Çeviri / ISL Deklarasyonu: Kolombiya İsyanı ile Dayanışmaya!

ISL Deklarasyonu: Kolombiya İsyanı ile Dayanışmaya!

on 6 Mayıs 2021 - 08:34 Kategori: Çeviri, Enternasyonal, Latin Haber, Manşet
  1. 28 Nisan ulusal grevi, Kolombiya’da genel bir isyana dönüştü. Gençliğin önderliğindeki emekçi halk, Iván Duque hükümetinin Vergi Reformuna karşı ayaklandı ve onu önemli bir ilk yenilgiye uğrattı. Beş günlük kitlesel eylem ve çatışmalardan sonra Duque, Vergi Reformunu geri çekmek zorunda kalırken, Maliye Bakanı istifa etmek zorunda kaldı. Ancak halk sokaklarda köklü değişiklikler, tüm hükümet planının düşmesi ve Duque’nin kendisinin istifasını talep ediyor.
  2. Kasım 2019 ulusal grevi, Kolombiya’yı Latin Amerika’yı sarsan isyanların ve devrimlerin yükselişi rotasına soktu. Covid19 salgını, bu süreçte bir duraklamaya neden olsa da süreci hiçbir şekilde sona erdiremedi. Bugünlerde kitlesel eylemler yeniden başladı ve Kolombiya şu an, yakın zamanda isyanlara tanıklık eden Şili, Ekvador, Bolivya ve Peru ve Paraguay gibi kıtanın öncüsü durumuna geldi.
  3. Duque, 28 Nisan Ayaklanması’na acımasız bir baskı ile karşılık vermişti. Kolombiya çevik kuvvet polisi Esmad ve hükümetin hizmetindeki paramiliter güçler gösterilere gerçek silahlarla saldırmak konusunda tereddüt etmedi. Bugün itibariyle en az 27 protestocu ve belki daha fazlası öldürüldü. En az 124 kişi yaralandı ve yüzlerce kişi tutuklandı. Ancak baskı, her geçen gün abluka ve barikatlar kuran mücadeleci halkı, acımasızca baskılamayı başaramadı.
  4. Vergi Reformunun geri çekilmesinin ilanı ve Maliye Bakanının istifası da isyan halindeki halkı yatıştırmada başarılı olamadı. Halk, Duque hükümetinin IMF, OECD ve Dünya Bankası ile mutabık kaldığı tüm önlem paketinin geri çekilmesini ve elbette Iván Duque’nin istifasını talep ediyor.
  5. Ayaklanmanın merkez üssü olan Cali’deki abluka ve barikatlar, şehirdeki ulaşım ve ekonomik faaliyetin fiilen felce uğramasına neden oldu. Bogota, Medellin’de ve ülkenin her yerinde büyük kitlesel eylemler yaşanıyor. Sokakların baskısı sonucu, Ulusal Grev Komitesi’ndeki sendikacılar yeni eylem çağrısı yapmak zorunda kaldı.
  6. Sağcı burjuva muhalefet – Radikal Değişim – ve merkez sol güçler – Gustavo Petros’un Tarihsel Paktı ve Sergio Fajardo’nun Umut Koalisyonu- Duque ile diyaloğa giriyor ve süreci 2022 cumhurbaşkanlığı seçimlerine kanalize ediyor. Ulusal Grev Komitesini yöneten işçi bürokrasisi, aşağıdan gelen baskı nedeniyle eylemleri sürdürürken, halkın talep ettiği şekilde hükümetin düşüşü için mücadele etmeye meyletmiyor, hükümetle müzakere etmeye teşebbüs ediyor.
  7. ISL’nin Kolombiya seksiyonu Impulso Socialista, Duque düşene kadar kitle hareketinin derinleşmesini ve mücadele halindeki işçilerin ve ülkenin farklı bölgelerinde gelişen halk meclislerinin, eylemlerinin sürdürülmesini; ekonomik krizi ve sağlık krizini çözmek için bir programı tartışmayı ve kendisini iktidar ve hükümetin bir alternatifi olarak kurmayı hedefliyor.
  8. ISL, kitlesel şekilde mücadele eden Kolombiya halkıyla dayanışma içindedir; Duque hükümetinin acımasız baskısını reddediyoruz, bağımsız bir soruşturma süreci yürütülerek sorumluların yargılanmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz. Duque paketinin geri çekilmesini ve hükümetinin istifası talebini destekliyoruz. Impulso Socialista’nın dış borcun ödenmemesi, bankacılık ve dış ticaretin kamulaştırılması, büyük servetlere artan oranlı vergilerin uygulanması, temel gıda sepetinden KDV’nin kaldırılması, ücretlerde genel bir artış yapılması, temel işsizlik geliri sağlanması taleplerini destekliyoruz. Aynı zamanda yoldaşlarımızın, işçi iktidarı perspektifi etrafında ileri sürdüğü şekliyle, mücadele eden emekçi halkın demokratik öz örgütlenme ihtiyacına dair ortaya koyduğu programı destekliyoruz.
  9. Uluslararası dayanışmanın örgütlenmesi ve eyleme geçirilmesi zorunludur. ISL, Duque’nin baskısını kınamak, Kolombiya halkını ve taleplerini desteklemek için her ülkenin Kolombiya büyükelçiliklerinde ve konsolosluklarında eylem yaparak ve sosyal ağlarda gündem yaratarak acil bir kampanya başlatmayı taahhüt eder.
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı