Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / İran'da Öğretmen Grevi ve Geçinemiyoruz Eylemleri

İran'da Öğretmen Grevi ve Geçinemiyoruz Eylemleri

on 3 Mart 2019 - 19:34 Kategori: Dünyadan
İran’da 2018 Eylül ayında başlayan eğitim yılı içerisinde öğretmenler üçüncü kez yaygın olarak greve çıktı. Bugün başlayan son grev 3 gün sürecek. Şimdiye kadar yaklaşık 20 şehirden grev haberi geldi.
Öğretmenlerin grev talepleri iki temel noktada toplanıyor. İlk olarak, hak mücadelesi verdikleri için tutuklu bulunan çok sayıda öğretmen için özgürlük talep ediliyor. İkinci olarak, eğitimdeki eşitsizliklerin giderilmesi, parasız eğitim ve öğretmenlerin ekonomik haklarının genişletilmesi talepleri yer alıyor.
Geçtiğimiz hafta da tutuklu öğretmen Muhammed Habibi’nin evinde toplanan bir grup öğretmen, tutuklu öğretmenlere özgürlük talebinde bulunmuştu.

Öğretmenlerin grevi İran’da bir yılı aşkın süredir derinleşmekte olan ekonomik krizin ve rejimin meşruiyet yitiminin bir sonucu. Sadece öğretmenler değil, şeker kamışı fabrikası işçileri de bir süredir devamlı olarak eylem yapıyor. Bu hafta ise otobüs işçileri ile emeklilerin eylemleri İran toplumunun alttan alta kaynayan dinamiklerine dair önemli bir gösterge oldu. 

Öğretmenler, taleplerinin yazılı olduğu dövizlerle okullarından fotoğraflar paylaşarak protestolara katılıyor
.
VAHED Sendikasından ve Ahvaz’da Emeklilerden “Geçinemiyoruz” Eylemleri  
Tahran ve Yöresi Otobüs Şirketi (Vahed) Sendikası üyeleri de hayat pahalılığına karşı Tahran’da eylem yaptı. Otobüs şoförlüğü yapan işçiler eylemlerini “Geçinemiyoruz” sloganıyla gerçekleştirdi.
İran’ın Ahvaz eyaletinde emekliler de “Geçinemiyoruz” sloganıyla eylem yaptı. Emekliler, geciken maaşlarının ödenmesini talep ediyor.
Emeklilerin gerçekleştirdiği protestodan:
play-sharp-fill

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı