Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / İnfografik|AKP Ekonomisi Tarihi Düşüşte: Küçülme Başladı!

İnfografik|AKP Ekonomisi Tarihi Düşüşte: Küçülme Başladı!

on 12 Aralık 2016 - 13:12 Kategori: Gündem

AKP ekonomisi, 2002’den bu yana ilk defa küçüldü. AKP, krizler sonrası zaten dipten çıkma adı verebileceğimiz bir dönemde iktidara gelmiş ve doğal olarak kriz sonrası dönemin büyüme rakamlarına kendi adını yazmıştı. Bu büyüme, şekere üşüşen sinekler gibi yabancı sermayenin ucuz emeğe ve kolay paraya konmasıyla temel olarak başarılmıştı. Piyasacı dönüşümler halkın her türlü hakkını tırpanlamış, büyük direnişlere rağmen sayısız özelleştirme devlet garantisi ile gerçekleştirilmişti. Ancak artık AKP’nin aralıksız büyüme ilan ettiği dönem an itibariyle geride kaldı. Bugün açıklanan rakamlara göre 27 çeyrektir kesintisiz olarak büyüyen ekonomi, 2016’nın üçüncü çeyreğinde yüzde 1.8 küçüldü.

En son 2009 küresel krizinin üçüncü çeyreğinde küçülme yaşanmıştı. Ekonomi 2016’nın birinci çeyreğinde yüzde 2.3, ikinci çeyreğinde ise 3.1 büyümüştü. Ekonomi 2015 yılında yüzde 4 büyümüştü.

Düşüşte en önemli birim sanayi üretimi. Sanayi üretimi sert bir düşüş yaşıyor.Beyaz eşya, otomotiv, ev elektroniği, mobilya gibi malları içeren dayanıklı tüketim malları üretimindeki azalma hızlı gerçekleşti ve üretim yüzde 3’e yakın geriledi. Sanayi üretiminin temel olduğu ticaret-hizmetler sektörü de buna bağlı olarak düşüş yaşadı. Bu zincir, negatif büyümede ya da 3. çeyrek küçülmesinde en önemli ön gösterge.

TÜİK, önceki yıllara kıyasla açıklanan rakamlar üzerinde gerçek tabloyu saklamak için ciddi manipülasyon yapıyor. Böylece büyüme daha fazla gösterilerek halk kandırılıyor. Öte yandan kamu bütçesindeki devasa harcama rakamlarına rağmen büyüme rakamları AKP hedeflerinin  çok gerisinde. AKP’nin ekonomi baharı sonbahara dönüyor.

Mustafa Sönmez TÜİK’in sahtekarlığını böyle deşifre etti:

 

Ekonominin 7 sene sonra ilk kez daralmasında turizm gelirlerinin ciddi biçimde düşmesinin , AKP’nin ranta dayalı ekonomisinin yani; ülkeye onca para akmasına rağmen tek çivi çakılmamasının etkisi bulunuyor. Hal böyle olunca AKP Türkiye’sinde TL, Dolar karşısında en çok değer kaybeden para oluyor.

15450902_1860513017493403_2102033796_n

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı