Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / İktidar İstanbul Sözleşmesi’ni Tartışırken, Kadın Cinayetleri Durmuyor: Son Kurban Pınar Gültekin

İktidar İstanbul Sözleşmesi’ni Tartışırken, Kadın Cinayetleri Durmuyor: Son Kurban Pınar Gültekin

on 21 Temmuz 2020 - 08:43 Kategori: Gündem, Kadın

Geçtiğimiz günlerde kaybolan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin Pınar Gültekin’in cansız bedeni Muğla’nın Menteşe ilçesinde ormanlık bir alanda, bir varilin içerisinde üzerine beton dökülmüş halde bulundu. Adli tıp incelemesinde Gültekin’in boğularak öldürüldüğü tespit edilirken, cinayeti işleyenin eski sevgilisi Cemil Metin Avcı olduğu ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Avcı’nın olay günü konuşmak için otomobiline aldığı Pınar’ı kendisine ait bağ evine götürdü. Burada çıkan tartışmada Gültekin’i döverek darp ederken. genç kadını boğarak öldürdüğünü ve ormanlık alana attığını itiraf etti.

Pınar Gültekin cinayeti her gün bir yenisiyle karşılaştığımız kadın cinayetlerinin bir örneği ve iktidar kadın cinayetlerini, kadına yönelik şiddeti durdurmak yerine adeta önünü açıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporunda sadece geçtiğimiz ay 27 kadın cinayetinin gerçekleştiği, 23 kadının da şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği açıklandı.

İktidar ise bugünlerde kadına yönelik şiddet karşısında, İslami cemaatlerin kaldırılması için ısrarcı olduğu, kadına yönelik şiddetin önlenmesinde uluslararası bir referans metin olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin yollarını arıyor. Kadın cinayetlerine her gün bir yenisinin eklendiği bir ülkede İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmak kadınları şiddetin ve cinayetlerin açık hedefi haline getirmektir.

Şunu da biliyoruz ki AKP’nin söz konusu kadınlar olunca hesap vermesi gereken çok konu var. Daha geçtiğimiz günlerde 2 yıl önce AKP’li Eynesil eski belediye başkanının yeğeninin öldürdüğü apaçık olan Rabia Naz dosyasının üzeri örtülürken, AKP’li Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği iddia edilen ancak ölümünün arkasında cinayet izleri apaçık olan Nadira Kadirova’nın öldürülmesinin de üzeri örtülüyor. Bu iki örnek gibi daha nice kadının öldürülmesinin sorumluları hesap sorulmadan aramızda dolaşıyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı