Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Hizbullah’ın Nusra Hamlesi Ne Anlama Geliyor?

Hizbullah’ın Nusra Hamlesi Ne Anlama Geliyor?

on 6 Mayıs 2015 - 21:29 Kategori: Dünyadan, Gündem
Facebooktwitterlinkedin

yazı içiFetih Ordusu ittifakının en önemli parçası olan ve İdlib ile çevresindeki etkinliğini giderek arttıran Nusra’ya Hizbullah’tan “üst düzey” yanıt geldi. Nasrallah, “Lübnan devletinin bu sorunu çözme kabiliyeti yok. Dolayısıyla gerekeni biz yapacağız ve sorumluluğu alacağız” dedi. Hizbullah lideri “Operasyonlara başladığımızda bile duyuru yapmayacağız.” diye de ekledi.

Hizbullah’ın Hamlesini Nasıl Okumak Gerekir?

Bilindiği gibi Suriye’de Nusra başta olmak üzere 15 cihatçı örgütün bir araya gelerek oluşturduğu Fetih Ordusu, İdlib ve çevresinde Esad’a savaş ilan etmiş ve Suriye’nin en stratejik bölgelerinden biri olan İdlib çevresiyle İdlib’in hayatî öneme hâiz ilçesi Cisr Eş Şugur’u ele geçirmiş ve bölgede Alevi katliamına girişmişti. İdlib; Halep, Hama ve Lazkiye üçgeninin tam ortasında yer alıyor. İdlib’in düşmesi Suriye muhalefetinin yeniden atağa kalktığı ve Esad’ın iç savaşın başındaki gibi savunma pozisyonuna geçtiği şeklinde yorumlanmıştı.

Yorumların yanlış olmadığını belirtmek gerekir. Zira İdlib’in düşmesi, “üçgenin kenarları” olan Halep, Hama ve özellikle Lazkiye’nin denetiminin Esad açısından sıkıntıya girmesi anlamına geliyordu. Bu açıdan Hizbullah’ın hamlesi zaten bekleniyordu. Çünkü Lazkiye üzerinde artan psikolojik baskının yanısıra fiili saldırı söz konusuydu. 1 Mayıs’ta Fetih Ordusu’nun iki en önemli bileşeni Ahrar’uş Şam ve Nusra, Lazkiye yakınlarında Suriye ordusuna saldırdı. Çatışmalar özellikle Lazkiye yakınlarındaki Cebel el Akrad dağlık bölgesinde gerçekleşti. (Cebel el Akrad, Suriye’nin en yüksek bölgesi ve Beşar Esad’ın doğduğu yer olan Kardaha’ya ve diğer Alevi köylerine de çok yakın.)

Reuters haber ajansına internetten telefon hizmeti veren Skype aracılığıyla bilgi veren bir Ahrar’uş Şam militanı, “Cebel el Akrad tepelerini ele geçirirsek Alevi köyleri menzilimize girecek” dedi.

Cebel El Akrad’ın ele geçirilmesi Esad’ın memleketi ve Suriye rejiminin en önemli şehirlerinden biri olan Lazkiye’nin tamamıyla tehlike altına girmesi ve Alevilerin yeni katliamlarla yüzleşmesi anlamına gelecek.

Tüm bunları bir araya topladığımızda Hizbullah’ın Nusra’ya açıkça savaş ilan etmesinin sürpiz olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Savaş deneyimi yüksek ve savaşma azmi en üst düzeyde olan Hizbullah’ın Nusra’ya yönelik olası operasyonları Esad’ın toparlanması için fırsat yaratabilir

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı