Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Her Yürüyüşümüz Onur Yürüyüşü-Caner Süslü

Her Yürüyüşümüz Onur Yürüyüşü-Caner Süslü

on 17 Haziran 2019 - 13:51 Kategori: Gündem

Haziran Ayı LGBTİ+ bireyler için kendilerini ifade etmek, görünürlük kazanmak ve yılda bir günde olsa sokaklarda hep birlikte eğlenebilmek adına çok değerlidir. Yıllardır çeşitli etkinliklerin ardından sokakları renklerimize boyayıp haklarımızın peşine her gün düştüğümüzden daha çok düşüyoruz. Fakat her yıl kendimizi ifade etmek istediğimiz alanlarda polis şiddetine maruz kalıyoruz, travma üzerine travma yaşıyoruz bir de devletin yeni moda akımı olan yasaklamalarla kendimizi ifade etme özgürlüğümüz elimizden alınıyor.

Biz bu yasakları 2012 den beri yasaklanan İstanbul Onur Yürüyüşünden, Ankara Valiliğinin geçtiğimiz yıllarda süresiz LGBTİ+ etkinlikleri yasağından tanıyoruz. Yasak modası hız kesmeden bu yıl da devam ediyor. Bu kez hedef İzmir ve Antalya oldu. İzmir Valiliğince 7. si düzenlenecek olan İZMİR ONUR YÜRÜYÜŞÜ ani bir kararla yasaklandı, hatta sadece yürüyüşle sınırlandırılmayıp kapalı alanlarda yapılacak olan atölye, panel, söyleşi gibi etkinlikler de yasaklandı. “Sokaklarda da olmasınlar kafelerde de olmasınlar hiçbir yerde görmeyelim” diyen devlete karşı “alışın her yerdeyiz” demekten onur duyarım. Ne kadar görmezden gelip çeşitli bahanelerle sindirilmeye çalışılsa da o alanlar mutlaka dolacaktır.

Tüm bunlarla birlikte Antalya’da da durum İzmir’den farklı değil. Yasaklar sürecini sakin geçiren Denizli ekibi olarak ne zaman yasaklanacağımızı merak ederken bambaşka bir senaryoyla karşılaştık. Her yıl Denizli LGBTİ+ ve Aileleri Grubu’nun facebook sayfasına gelen tehdit mesajları bu yıl boyut atlayarak doğrudan bir bireyin özel numarasına gelen bir gözdağı aramasıyla sonuçlandı. Faşist grupların nefretine karşı hiçbir şekilde boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz. Yasaklara, sosyal medya üzerinden başlatılan karalama kampanyalarına, nefret söylemlerine ve tehditlere rağmen ONURLU mücadelemizi sürdüreceğiz.

Buradan bir LGBTİ+ birey olarak söylemek isterim ki ifade özgürlüğü bir haktır.

 Şiddet, nefret söylemi ve tehdit birer suçtur. ONUR YÜRÜYÜŞÜ değil.

Şiddet yargılansın!!

Unutmayınız ki hayatın her alanındayız, bizler sizlerin arkadaşı komşusu veya misafiriyiz.

Vardık varız ve var olacağız…

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı