Sosyalizm Kazanacak!
/ Ekonomi / Güneş Gümüş’ten Ekonomi Yorumu: “Batış Şiddetlenecek”

Güneş Gümüş’ten Ekonomi Yorumu: “Batış Şiddetlenecek”

on 21 Aralık 2021 - 19:45 Kategori: Ekonomi, Gündem, Kriz

Merkez Bankası’nın 4 kez faiz indiriminin ardından günbegün tarihi zirvesini tazeleyen dolar kuru Erdoğan’ın Kabine Toplansı’nın ardından açıkladığı ‘TL mevduatına kur farkı’ düzenlemesinin ardından dolar kuru yüzde 30’un üzerinde değer kaybetti. SEP Genel Başkanı Güneş Gümüş,  Erdoğan’ın bu hamlesini ve ekonomik arka planını twitter hesabındaki zincir paylaşımla anlattı. Bu hamlenin suni bir görünüm yaratma çabası ile doların düştüğünü ifade eden Gümüş, sermayenin zararını kurtarmak amacıyla Hazineye büyük bir yük bineceğini ve batışı şiddetlendireceğini ifade etti. Emekçi halkın ise bu süreçten daha da fakirleşerek çıkacağını kaydetti.

SEP Genel Başkanı Güneş Gümüş

 Açıklamanın tamamı şöyle:

“Saray rejiminin bekası için kamu kaynaklarının talanında yeni aşama “dövize endeksli Türk lirası mevduatı” icatları oldu. Bu hamleyi başarılı kılmak için Dolar yükselişi durdu hissi yaratmak kritikti. Bu amaçla dün geceden beri büyük miktarda Dolar sattıkları kesin.

Peki bundan sonra ne olacak? Denklemleri özetleyeyim:

* Dolarizasyon bitmeyecek. Üretimde ithalatın payı yüksek, döviz cinsinden yıl içinde ödenmesi gereken borç 150 milyar dolar civarında. Kısacası piyasada Dolar kullanmaya devam edecek büyük bir kesim var.
* Dolar’ın 13 TL’ye inişini alım fırsatı görecek de çok kişi olacak.
* Üretici ve tüketici enflasyonu arasında büyük fark var. Yani şimdi Dolar’ın yükselişi dursa bile üretici maliyet artışını yansıtmaya devam edeceği için enflasyon artışı sürecek. Yani TL değersizleşecek.
*Bu durumda Dolar da artmayacaksa döviz endeksli TL mevduatı kayıp demek. Başka yatırım araçlarına kayarak kendini garantiye alma çabası ortaya çıkacaktır. Altına doğru bir kayış olabilir. Altın da ithal bir ürün olduğundan Dolar üzerinde dolaylı basınç yapabilir.

* FED, 2022’de iki kere faiz artırma kararı aldı. Dolar küresel ölçekte değer kazanacak, bu da başka bir basınç kaynağı.
* AKP iktidarının ekonomi politikaları güven vermediği için Dolar mevduatı olanların çoğu Dolar’ın patlama yapacağı yeni noktayı beklemeyi tercih edecek.
* 3 ay önce 8,6 TL olan Dolar 14 TL’ye inse bile dövize bağımlı ekonomiye yansıması hayat pahalılığı oldu ki artmaya devam edecek enflasyon emekçi halkın sırtında öfke yaratan bir yük olmaya devam edecek.
* Dolar’da artış olduğu sürece Hazine üzerinde yük çok büyük olacaktır. Krizi ötelemeye çalışırken batışı şiddetlendirecekler.
* Döviz endeksli TL mevduatı ile zengin daha zengin edilirken Hazine’ye kesilen fatura aslında bizim sırtımıza yüklenmiş olacak.
Bu hamle ile AKP iktidarının değişmez gerçeği olarak kaybeden biz emekçi halk; kazanan parababaları, iktidarın yandaşları olacak.”

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı