Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Fransa'da Eylemlere Karşı yeni Saldırı Yasası

Fransa'da Eylemlere Karşı yeni Saldırı Yasası

on 13 Mart 2019 - 16:33 Kategori: Dünyadan

Sarı Yelekliler’in ortaya koyduğu radikalizm, Fransa’da burjuvaziyi ve iktidardaki Macron’u o kadar korkutmuş olacak ki eylemcilere sert cezalar öngören yeni yasa Fransa Ulusal Meclisinde kabul edildi. Fransa Ulusal Meclisi’ndeki oylamada, tasarı 115 “hayır” ve 18 “çekimser” ve 210 “evet” oyu aldı.  Tasarı yürürlüğe girmeden önce Fransa Anayasa Mahkemesi tarafından incelenecek.
Meclis, bu tasarı kapsamında gösterilerde “maske” takan protestoculara bir yıl hapis ve 15 bin avro para cezası ile valilerin, tehdit oluşturanların eylemlere katılmasını yasaklamasına izin veren maddeleri ocak ayında onaylamıştı.
Yasağa rağmen gösteriye katılanların 6 ay hapis cezası ve 7 bin 500 avro para cezasına çarptırılacağı ifade edilmişti. Eylem yasağı getirilen bu kişilerin tüm bilgilerinin, bir listede yer alacağı belirtilmişti.
Tasarıda izin almadan gösteri yapanların ve gösterilerde şiddet olayları çıkaranların sert şekilde cezalandırılması öngörülüyor. Gösterilerde ortaya çıkan zararın maliyetinin de eylemciler veya “şiddete başvuranlar” tarafından karşılanması öngörülüyor.
Hükümetin bu tasarıyla halen sönümlenmemiş olan “sarı yeleklilere” karşı tutumunu sertleştireceğine işaret ediliyor. Polis terörü ve adli baskıların artması karşısında Fransa’da emekçilerin geri adım atmayacağını tahmin edebiliriz. Ama her mevzinin güçlü bir direnişle savunulması gerekiyor. 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı