Sosyalizm Kazanacak!
/ Gündem / Afrin’e Kara Operasyonu Başlarken: Şovenizm Tam Gaz

Afrin’e Kara Operasyonu Başlarken: Şovenizm Tam Gaz

on 21 Ocak 2018 - 23:13 Kategori: Gündem

Afrin’e kara operasyonu bugün başlarken, savaşa eşlik eden şovenizm kendisini her alanda gösteriyor.

Operasyonun ilk gününde Erdoğan diktasının sözcüleri Kürt halkına yönelik tehditkar konuşmalar gerçekleştirirken, MHP’de aynı şekilde şovenizm treninde yerini aldı. CHP ise her zamanki gibi şovenizm yarışında AKP ve kuyruğu MHP’nin gerisinde kalmamanın derdinde.

Erdoğan Bursa’da yaptığı açıklamada Afrin Operasyonu’nu eleştiren ve sokağa çıkma çağrısı yapan HDP’yi hedef alırken şunları söyledi: Meydanlara çıkma yanlışına düşenler olursa bedelini çok ağır öderler. Zira bu bir milli mücadeledir. Bu milli mücadelede karşımıza kim çıkarsa çıksın ezer geçeriz. Burada taviz yok, esneklik yok… KCK ve HDP sokağa çağırıyor, kimseyi bulamıyorlar. HDP istediği gibi at oynatamayacak bu ülkede. Ama bak şunu söylüyorum, şu anda adım adım takip ediliyorsunuz. Ey HDP, ey KCK, ey PKK nerede meydana çıkarsanız biliniz ki güvenlik güçlerimiz sizin boynunuzdadır.” Erdoğan CHP’yi de Yok kan dökülmesin falan filan.. Burada şehadet de olur, burada gazi de olur, kan da olur” sözleriyle hedef aldı.

Almanya’da konuşan Kılıçdaroğlu bol bol kan ve gözyaşından bahsederken, Afrin’de çarpışan askerler için “Allah onların yardımcısı olsun.” demesi üzerine salondan protestolar yükseldi. CHP’den en net açıklama bugün parti sözcüsü Bülent Tezcan’dan geldi. Tezcan açıklamasında “Milli güvenliğimiz, milli çıkarlarımız her şeyin üzerindedir. Zeytin Dalı Harekatı’yla Türkiye’nin sınır güvenliğinin sağlanmasına dönük bir harekat başlamışı ve bunun başarılı olmasını canı gönülden diliyoruz ve bu harekatın millet olarak arkasında olduğumuzun bilinmesini ve olmaya da devam edeceğimizi açıklıyoruz.” diyerek CHP’nin de Kürt halkının Suriye’deki kazanımlarının ezilmesi için iktidarın arkasına yapıştığını göstermiş oldu.

Sosyal demokratından İslamcısını bütün burjuva politikacılar savaş kışkırtıcılığına, yoksul halkın çocuklarının Ortadoğu bataklığına sürüklenmesine tam destek veriyorlar. Ne de olsa kendi çocukları parası neyse ödeyerek askerlikten kaçabiliyor, rüşvetlerden götürdükleriyle saraylarında keyif içinde yaşayabiliyor.

Emekçilerin ve ezilenlerin payına ise şimdilik daha çok baskının düştüğünü ilk günden görmek mümkün. Türkiye’nin birçok yerinde savaşa karşı sokağa çıkanlar polis saldırılarıyla karşı karşıya kaldılar. Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da polis savaş karşıtı eylemlere saldırırken onlarca kişi gözaltına alındı.

Erdoğan diktası bu operasyonu her alanda iktidarını pekiştirmek için kullanacaktır. Bırakın Kürt halkının taleplerinin dile getirilmesini, iktidara karşı en ufak bir tepki bile vatan hainliği ve teröre destek vermekle eşdeğer tutulacaktır. Emekçiler bu cendereyi kıramadığı müddetçe Türkiye halkları için demokrasi ve barış umutları tükenecektir.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı