Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / FARC Parti Kuruyor; "Herkese Ekonomik Refah" Vaadi Ne Kadar Gerçekçi?

FARC Parti Kuruyor; "Herkese Ekonomik Refah" Vaadi Ne Kadar Gerçekçi?

on 29 Ağustos 2017 - 15:08 Kategori: Dünyadan, Gündem

Kolombiya Hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında yaklaşık 2012 yılından bu yana süren barış görüşmelerinin ardından 2015’te, hükümet ve FARC gerillalarının birlikte mayın temizlemesi haberlerine şahit olmuştuk. Birlikte “barış yakındır” mesajı verilmişti.
Geçtiğimiz günlerde ise Kolombiya hükümeti ile devam ettirdiği 52 yıllık silahlı çatışma dönemini sonlandırma kararı alan FARC, tamamen silah bırakmıştı. Tüm bu sürecin sonunda beklenen adım geldi ve legal siyaset için gerekli tüm adımları tamamlayan FARC, siyasi parti kurmak için kongre topladı. Kongrede konuşma yapan FARC lideri Lodono, siyasi partinin “Barış ve sosyal adeleti garantileyen, insan haklarına saygılı ve tüm Kolombiyalılara ekonomik gelişme vadeden bir siyasi rejimi savunacağını” söyledi. Evvela şunu söyleyelim: diyalektiğin temel öğretisi, karşıt güçlerin birlikte yükselişini imkânsız kılar. Bunu tarihin her döneminde gördük. Yoksullarla zenginlerin mevcut sistem içerisinde aynı düzeyde refaha ulaşması mümkün değildir. FARC lideri Lodono tüm Kolombiyalılara ekonomik gelişme sözü verirken bunun mümkün olmayacağını çok iyi biliyor olmalı. Zira ya yoksullardan yanasınızdır ya zenginlerden.
Bir örnek verelim. Türkiye’de en zengin kesimle en yoksul kesim arasındaki gelir farkı 17 kata kadar yükseldi. Dünya Bankası’nın verilerine göre Türkiye’deki gelirin yüzde 34.1’ini en zengin kesim alırken, en yoksul kesim ise yüzde 2’de kaldı. Kolombiya’daki durum Türkiye’den de berbat. Kolombiya’da zenginlerle yoksullar arasındaki uçurum 20 kattan fazla. Hâl böyleyken sistemi yerle yeksan etmeden bu durumu iyileştirmenin başka bir yolu olabilir mi? 
 Uzun yıllar boyunca aşamalı devrim anlayışıyla, Marksizmden uzak bir perspektifle gerilla mücadelesi yürüten FARC; bu ideolojinin kaçınılmaz sonu olarak çözümsüz kalmış, süreç içerisinde iyice zayıf düşerek silah bırakmıştı. Lodono’nun açıklamasına bakarsak ideolojik sıkışmışlığını yeni formatına da yansıtarak, yolculuğuna reformist bir parti çizgisi üzerinden devam edecek diyebiliriz.
bolsevik.org

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı