Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / 682 Eğitim-Sen'li Sürgün Edildi!

682 Eğitim-Sen'li Sürgün Edildi!

on 28 Ağustos 2017 - 22:53 Kategori: Emekçiden, Gündem

Okulların açılmasına üç hafta kala Eğitim-Sen üyesi 682 öğretmen bulundukları yerlerden sürülerek il dışı görevlere gönderildi. Urfa’da 367, Diyarbakır’da 264, Antep’te 51 Eğitim-Sen üyesi öğretmen sürgün edildi. Sürgünler, sendikal faaliyeti engellemek amacıyla gerçekleştirildi.

OHAL bahanesiyle Eğitim-Sen’li öğretmenler üzerinde sistematik olarak açığa alma ve ihraç etme saldırıları uygulayan AKP Hükümeti, şimdi de bir kez daha sürgün yoluna başvurdu. Okulların açılmasına üç hafta kala tespit edilebildiği kadarıyla toplamda 682 öğretmen sürgün edildi. Sürgün edilen öğretmenler Eğitim-Sen üyesi. Sürgünlerin amacı da sendikal faaliyeti engellemek.

AKP, daha önce de sürgün yoluna çokça başvurmuş, Eğitim-Sen ise sürgünlere karşı açtığı davalarda hem ülke mahkemelerinde hem de AİHM’de, devleti tazminata mahkum ettirmişti.

Sürgün saldırısının ardından Eğitim-Sen tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada sürgünlerin, Eğitim-Sen’in örgütlü mücadelesini engellemek için yapıldığı ifade vurgulanırken, “baskılara karşı mücadele edeceğiz” denildi. Eğitim-Sen’in açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

“Edindiğimiz bilgilere göre Şanlıurfa’da 367, Diyarbakır’da 264, Gaziantep’te ise 51 üyemiz, bayram öncesi ve okulların açılmasına sayılı günler kala il dışına sürgün edilmiştir.

Üstelik benzer sürgün kararlarının hukuksuzluğu defalarca AİHM, yüksek yargı ve mahkemeler tarafından tespit edilmiş ve kimi zaman da üyelerimize tazminat ödenmesine hükmeden kararlar verilmiştir.

Şüphesiz ki bunun ardında yatan en temel etken, hükümetin yıllardır izlediği eşitsiz, ayrımcı, otoriter, baskıcı ve yasakçı eğitim politikasına karşı kamusal, parasız, laik, bilimsel, nitelikli, demokratik ve anadilinde eğitim mücadelemizin verdiği rahatsızlıktır. Savaşa karşı barışın, her türlü ayrımcılığa ve yok saymaya karşı eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin sesi olan sendikamızın mücadelesinden rahatsızlık duyanlar, iktidarın politikalarına itiraz eden herkesin hedef haline getirildiği bir dönemde sendikamız Eğitim Sen’i de hedef alarak örgütlü mücadelemizi engellemek istemektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı kararın alınmasında ve uygulanmasında rol alanlar, işledikleri suçlar nedeniyle bir gün mutlaka hukuk önünde hesap vereceklerdir. Ve bilinmelidir ki hiçbir üyemiz, bu baskı ve hukuksuzluk karşısında yalnız kalmamış ve kalmayacaktır!

Eğitim Sen olarak, üye ve yöneticilerimize yönelik her türlü baskı, soruşturma ve sürgünlerin durdurulması için, çocuklarımızın ve öğrencilerimizin eğitim hakkı için, tüm gücümüzle örgütsel ve hukuksal mücadelemizi sürdüreceğimiz bilinmelidir!”

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı