Sosyalizm Kazanacak!
/ Kadın / Eşitlikçi Kadınlar Kadına Yönelik Şiddete Karşı Sokaklardaydı!

Eşitlikçi Kadınlar Kadına Yönelik Şiddete Karşı Sokaklardaydı!

on 25 Kasım 2019 - 22:19 Kategori: Kadın, Manşet

Resim
Turijillo diktatörlüğüne karşı mücadele eden Mirabel kardeşlerin Dominik Cumhuriyeti’nde katledilmesinin ardından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü olarak ilan edildi.
O günden bu güne değişen pek bir şey yok. Diktatörler hala emekçilere ve kadınlara azgınca saldırmaya devam ediyor. Elbette karşısında da kadınlar mücadele etmeye devam ediyor. Bu yıl 25 Kasım dünyanın dört bir tarafında isyanla karşılandı. İran’dan Şili’ye Bolivya’dan Fransa’ya Irak’tan Lübnan’a dünyanın her yerinde ekonomik krize, diktatörlere, baskıya, şiddete karşı eylemler ve ayaklanmalar büyüyerek devam ediyor. İşte bu yüzden 58 yıl önce Mirabel kardeşlerin mücadelesiyle bugün bizim mücadelemiz aynıdır.
25 Kasım’da dünyanın her yerinde olduğu gibi kadınlar Ankara Kızılay’da Çankaya Belediyesi önünde toplandı. Mithatpaşa Caddesi üzerinden Sakarya Meydanı’na yürümek isteyen kadınları polis barikat kurarak engelledi. Uzun süre barikat önünde bekleyen kadınların sloganlarla barikatın açılmasını beklemesinin ardından Sakarya Caddesi’ne doğru tekrar yürüyüşe geçildi. Yüzlerce kadın ‘Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz’ sloganını hep bir ağızdan yükseltti.
Eylem sırasında İspanyolca okunan açıklama ile birlikte Şili’ye selam gönderildi ve kitle “El Pueblo Unido Jamas Sera Vencido” (örgütlü bir halkı hiç bir kuvvet yenemez)  sloganı haykırıldı.
Türkçe ve Kürtçe okunan basının açıklamasının ardından şarkılar ve halaylarla eylem son buldu.
Eşitlik kadın örgütü de İstanbul ve Ankara’da kadına yönelik şiddete karşı alanda yerini aldı.


 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı