Sosyalizm Kazanacak!
/ Kadın / Diktatörlüğe Teslim Olmayan Kadınların Mücadele Günü

Diktatörlüğe Teslim Olmayan Kadınların Mücadele Günü

on 25 Kasım 2016 - 12:41 Kategori: Kadın

d4

25 Kasım 1960’ta, Dominik Cumhuriyeti’nde Trujillo diktatörlüğüne karşı özgürlük mücadelesi veren, Candestina hareketinin öncülerinden olan üç kız kardeş olan Patria, Minerva ve Maria Mirabel’in rejim güçleri tarafından tecavüz edildikten sonra katledilmişti. 25 Kasım tarihi 1981’den bu yana kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü olarak kabul edildi.

AKP yeni rejimini kurarken kadınlara evde oturmayı, susmayı, kabullenmeyi, mümkünse tecavüzcüsüyle evlenmeyi salık veriyor. Kadın haklarındaki gerileme ve kadınlar için giderek yaşanamaz hale getirilmeye çalışılan Türkiye’de kadınlar daha gür ses çıkarıyor. Tecavüzü AKlama yasasına karşı binlerce kadın sokağa döküldü. AKP’ye geri adım attırdı. Ancak AKP’nin muhafazakar rejimi ve dünyada esen sert rüzgarlar kadın haklarına ve eşitliğe yönelik saldırıların ciddi anlamda artmasını beraberinde getirdi. Ekonomik krizin kapımıza dayandığı bu günlerde ise kadın emekçiler patronların ilk kovduğu ve en ucuza çalıştırdığı çifte sömürüye daha ağır koşullarda maruz kalacak. AKP’nin herkesi teslim almaya niyetlenen rejimi kadınları da teslim almak istiyor. 25 Kasım, diktatörlüğe teslim olmayan kadınların mücadele günü olarak tarihe geçti. Ancak kadına yönelik şiddet ülkemizde çok korkunç boyutlarda.

Kapitalist dünyada her türden eşitsizlik içinde bir başka yakıcı eşitsizlik olan cinsiyet eşitsizliği, özellikle muhafazakarlık ve yoksullukla mücadele eden ülkelerde çok daha yakıcı olarak yaşanıyor. 2013 yılında dünyada kadınların %35’i şiddet görürken, yaşam boyu en az bir kez şiddet gören kadınların oranı %70!

d62015 yılında toplam 303 kadın öldürüldü. Öldürülen kadınların %43’ü evliydi ve % 14’ü yaşamında en az bir kere evlilik yapmıştı, kadınların % 29’u ise hem evli hem çocukluydu. 50 kadın evliliğini, 15 kadın ilişkisini sonlandırmak isterken 130 kadın ise kendi hayatına dair bedensel, toplumsal ya da ekonomik bir başka hakkını kullanmak isterken öldürüldü. 2015 yılında öldürülen kadınların %24’ü 24 yaşın altındaydı. 93 genç kadın 25 – 35 yaşlarındayken, 117 kadın 35 yaşın üstündeyken öldürüldü.

Rejimde kanı akanlar ise sadece kadınlar değil. On binlerce işçi AKP iktidarı boyunca katledildi. Siirtteki madenciler hala toprak altındayken emekçi kadınlar kendi sınıf kardeşlerinin sesini de alanlara taşıyacak.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde  kadınlar bu öfke ile sokağa çıkmaya hazırlanıyor. Tüm ezilenlerin çığlığını yükseltmek için kadınlar en önde mücadele bayrağını taşıyacak, Patria Mercedes’in “Çocuklarımızın, bu yoz ve zalim sistemde yetişmesine izin vermeyeceğiz. Bu sisteme karşı savaşmak zorundayız. Ben kendi adıma her şeyimi vermeye hazırım gerekirse hayatımı da” diyen özgürlük mücadelesi diktatörleri susturacaktır!

 

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı