Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Emeğin Haysiyeti, Paranın Haysiyetini Yenecek!

Emeğin Haysiyeti, Paranın Haysiyetini Yenecek!

on 28 Kasım 2017 - 16:33 Kategori: Emekçiden, Gündem

Tayyip, “Yurtdışında bir kuruş param olduğunu ispat etsinler, cumhurbaşkanlığını bırakırım” demişti. Öyle görünüyor ki, bir kuruşu ispat etmek kolay değil ama milyon dolarları ortaya çıkartmak mümkün. Kılıçdaroğlu bugün belgeleri canlı yayında açıkladı ve “Haysiyetli bir adamsan gereğini yapacaksın” dedi.

Elbette sonuç şimdiden belli. Tayyip Erdoğan istifa etmeyecek. Herkesin haysiyet, şeref ve onur kavramından anladığı bir değil. Esasen, haysiyet sözcüğünün sözlük anlamı “şeref”, “onur” ve “özsaygı” sözcüklerine karşılık geliyor. Kimileri bu kavramlardan dürüstlük sonucunu çıkartır; kimileri ise makam ve mevkinin “haysiyetini” önemser. Maden işçileri sedyeyi kirletmemek için sedyeye yatmak istemezken muktedirler belgeli ispatlı milyon dolarlarlık hesaplar karşısında yüzleri kızarmadan “görevlerine” devam eder. Üstelik kendileri milyon dolarlarla “oynarken” emekçilerden üç kuruş paraya şükretmelerini isterler.

Hep söylediğimiz gibi bu düzende her şey ters. Bu yüzden şeref, onur ve haysiyet sözcüklerinin izdüşümü de ters olabiliyor. Fakat er ya da geç emeğin haysiyeti “paranın haysiyetini” yenecek!

bolsevik.org  

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı