Sosyalizm Kazanacak!
/ Emekçiden / Direniş Günlüğü: 28 Mayıs – Tilbe Akan

Direniş Günlüğü: 28 Mayıs – Tilbe Akan

on 28 Mayıs 2015 - 23:11 Kategori: Emekçiden, Galeri
Facebooktwitterlinkedin

res 1CMS: İzmir-Çiğli’deki CMS işçileri bugün itibariyle metal fırtınasına katılmış bulunuyor. CMS işçileri bugün fabrika içinde yaptıkları yürüyüş ve ardından dışarıda gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile Türk Metal’de istifa sürecini başlattıklarını duyurarak tüm işçi arkadaşlarını istifaya çağırdı. CMS işçileri patrondan taleplerini sıraladı:

1) Hiçbir işçi işten atılmayacak.
2) İşçiler temsilcilerini kendileri seçecek.
3) Saatlik ücretlerde zam yapılacak.
4) Talepler yazılı bir sözleşmeyle garanti altına alınacak.

FORD: Ford Otosan’ın Gölcük fabrikası işçileri direnişe devam ediyor. Taleplerini net olarak yönetime sunan işçiler işten atılan arkadaşlarının geri alınmasını, kimsenin işten atılmamasını, saatlik en az 3 TL ücret zammı istiyor. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün işçilerle yaptığı görüşmede yine taleplerin kabul edilemezliğini iddia ederek işçilerin taleplerini kabul etmedi.

İnönü Ford’da da yönetimle yapılan görüşmelerden sonra işçiler direnişe devam dedi.

TÜRK TRAKTÖR: Ankara ve Sakarya’daki Türk Traktör fabrikalarında işçiler greve devam ediyor. Ankara’daki fabrikanın tuvaletleri patronun emriyle özel güvenlikler tarafından kapatıldı. Türk Traktör yönetimi bir yandan iş başı yapılması için işçiler üzerinde baskı kurmaya çalışırken, öte yandan işçilerin makul taleplerini kabul etmeye yanaşmıyor.

ARÇELİK: Eskişehir ve Gebze’deki Arçelik fabrikalarında Türk Metal’den istifalar devam ediyor. İşçiler yaptıkları eylemlerle Türk Metal çetesine ve patronların dayatmalarına karşı seslerini duyurmaya çalışıyor.

ORS: Ankara-Polatlı’da ORS işçileri Türk Metal’den kitlesel olarak istifa ettiler. ORS işçileri vardiya çıkışlarında yaptıkları eylemlerle sürecin bir parçası durumunda.

YÜKLEN EMEKÇİ KAZANACAĞIZ!

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı