Sosyalizm Kazanacak!
/ Dünyadan / Cerablus Operasyonu: Dakika Dakika

Cerablus Operasyonu: Dakika Dakika

on 24 Ağustos 2016 - 10:15 Kategori: Dünyadan, Gündem

cerablus-harita-uydu

 

TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti sabah saat 04:30’daki obüs atışlarıyla Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısında bulunan Suriye’nin Creblus kentine operasyona başladı. Operasyona ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon da hava bombardımanıyla destek veriyor. Ankara, bir süredir Türkiye’nin sınır hattını IŞİD’den temizlemek ve YPG’nin de bu bölgeyi kontrolüne alarak üç kantonunu birleştirmesine engel olmak için operasyon planlıyordu.  Ayrıca Meclis’te yapılan oylamayla uzatılmış olan ve hükümete sınır ötesi harekâtlar için yetki veren tezkere, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “Her türlü güvenlik tehdidine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde” harekât düzenlemesine imkan tanıyor.

Gelişmeleri aktaracağız.

 

 

11.02 sınırda çatışma yoğunlaştı. Tanklar, Suriye topraklarına girerek IŞİD hedeflerini vurmaya başladı.

10:45 Cerablus’taki 81 hedef 294 top atışıyla vuruldu.

10:00 İçişleri Bakanı Efkan Ala: Cerablus’ta koalisyon güçleri ve ılımlı muhalefetle birlikte hareket ediyoruz. Karkamış’taki vatandaşlarımız güvenli yerlere alındı. Yalnızca IŞİD değil, hemen yanı başımızdaki terör örgütlerinin Türkiye’yi tehdit etmesine imkan verilmeyecektir.

09.48 Harekatın adı açıklandı: Fırat Kalkanı

09.14 Cerablus’tan atılan havan mermisi Karkamış ilçe merkezindeki boş bir araziye düştü.

09.00 Askeri kaynaklara göre topçu atışıyla 70 hedef imha edildi.

08:00 DHA: İlk hava saldırısı sabah saat 06:08’de yapıldı. Ardından 06:10 ve 06:30’da da Cerablus havadan vuruldu.

07:50 Askeri kaynaklar: Türkiye’de sınır hattı üzerinde konuşlu tanklarla, Suriye tarafında anlık çıkan ve görünür IŞİD hedefleri vuruluyor. Operasyona Türk Hava Kuvvetleri’ne ait jetler de katılıyor.

07:32 CNN Türk yayınında, koridorun açılması durumunda kara harekatının da bu sabahtan itibaren başlatılabileceği belirtildi.

07:20 Reuters: Türk Özel Kuvvetleri’ne bağlı askerler, Cerablus’ta konuşlandı, kara herekatı için koridor açılmasını bekliyor.

06.15: IŞİD’in kara harekatına engel olmak amacıyla yerleştirdiği mayınları temizlemek için Keklice civarına zırhlı mayın temizleyiciler ve iş makineleri sokuldu.

04:30: Obüs atışlarıyla Cerablus operasyon başladı. Kasabanın tek girişi Keklice köyü, 06:15’e dek toplam 63 hedefe 224 kez top atışıyla vuruldu.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı