/ Dünyadan / Cerablus Askeri Konseyi Komutanına MİT Operasyonu Mu?

Cerablus Askeri Konseyi Komutanına MİT Operasyonu Mu?

on 23 Ağustos 2016 - 11:42 Kategori: Dünyadan, Gündem
Facebooktwitterlinkedin

 

haber-ici1733

Dün, İngiliz haber ajansı Reuters’ın, ismini gizli tuttuğu bir ÖSO komutanına dayandırdığı bilgiye göre cihatçıların Cerablus’a girmek üzere Türkiye’de Gaziantep-Karkamış sınırında güçlerini topladığı ve birkaç gün içerisinde Suriye’ye yönelik operasyon başlatılacağı haberi gelmiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Bizim sınırımızın tamamen DAEŞ’ten temizlenmesi gerekiyor. Bu süreçte DAEŞ’ın temizlenmesi konusunda nasıl bir destek gerekiyorsa o desteği vermemiz bizim için doğaldır.” açıklamasıyla haberi doğrular şekilde konuşmuştu.

Türkiye’nin ÖSO’ya bağlı bazı gruplar ve Ahrar-uş Şam eliyle IŞİD’in elindeki Cerablus’a saldırma planına karşı hamle olarak Demokratik Suriye Güçleri (DSG) içerisindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bağlantılı bazı gruplar birleşerek dün Cerablus Askeri Meclisi’ni kurduklarını ilan ettiler. Menbic’te ÖSO bayraklarıyla gerçekleştirilen basın açıklamasını Cerablus Askeri Meclisi Genel Komutanı El-Cadirî okumuştu.

Suriye Demokratik Güçleri’ne bağlı olarak kuruluşu ilan edilen Cerablus Askeri Konseyi’nin komutanı Abdul Settar el-Cadir, bugün Suriye-Türkiye sınırında IŞİD’in kontrolündeki Cerablus kenti yakınında suikastle öldürüldü. Kürt kaynaklarının iddialarına göre Konsey, Abdul Settar el-Cadir’e suikast düzenleyen 2 kişiyi yakaladı. Suikastçilerin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) üyesi olduğu ileri sürülürken kanıt olarak yakında bir video yayınlanacağı öne sürüldü.

 

 

Facebooktwitterlinkedin

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı